تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - اگزمای شیر خوارگی


آنچه باید در مورد اگزمای شیر خوارگی بدانیم
اگزما به عنوان واكنش حساسیتی شیرخواران نسبت به آلرژیهای خاص مطرح می شود كه سه نوع خوراكی - تماسی و یا استنشاقی دارد .
اگزمای شیرخوارگی التهاب پوستی است كه شایع می باشد و معمولا بین 2 الی 6 ماهگی شروع و تا 2 الی 3 سالگی ادامه دارد . در شیرمادرخواران بندرت دیده می شود و معمولا زمستان شروع و تابستان پایان می یابد.
50% این نوزادان دركودكی و یا بزرگسالی دچار آسم یا رینیت آلرژیك می شوند .
اگزما در شیر مادرخواران بندرت دیده می شود و در زمستان معمولا شروع شده و تابستان پایان می یابد.
 
عوامل اگزما ساز شامل :
شیر گاو - آلبومین - تخم مرغ گندم - آب پرتقال و همچنین عوامل دیگر شامل :
استعداد ژنتیكی - محتوی زیاد سدیم و آب در پوست - واكنش زیاد پوست نسبت به خراشیدگی و پوشاك و یا پوششهای تخت ( خصوصا پشم ) - صابون - گرما - سرما - اشعه شدید آفتاب و حتی عفونت های خفیف پوستی
 
بررسی علل و علائم و نشانه های بیماری و عوارض آن :
مویرگهای پوست در اگزما اتساع یافته ، پوست قرمز و ورم كرده می شود و مایع از مویرگها به بافت می روند و پاپول و وزیكول بروز می نماید كه پس از پارگی مایع خارج شده و بیرون می ریزد و خشك می شود كه خارش شدید نیز ایجاد میكند .
در اثر خاراندن پوست ضخیم شده و تشكیل شقاق می دهد كه ممكن است در اثر خاراندن عفونت ثانویه ایجاد شود ضایعات قرمز ابتدا در گونه ها پدیدار می شود كه با پیشانی و پوست سر انتشار می یابد و كمتر به پشت گوشها و گردن منتشر می شود و در كف دستها و پاها ظاهر نمی شود اگزما دارای دوره هایی از شدت و خاموشی است كه برای والدین ناامید كننده است . درماتیت بین 3 الی 5 سالگی معمولا خاموش   می شود .
اگزما دارای دوره هایی از شدت و خاموشی است كه برای والدین ناامید کننده است .
 
ارزیابی و آزمونهای تشخیصی و درمانی متداول :
تشخیص بر اساس نشانه های بالینی ( ضایعات قرمز و خارش شدید )
- سابقه خانوادگی حساسیت به مواد هوازی - افزایش غلظت ایمنوكلوبولین E در سرم - تولید آنتی بادی علیه مواد غذایی گوناگون و مواد استنشاقی مختلف - ائوزینوفیلی ( 5 الی 10 درصد در خون محیطی ) می باشد.
 
 
درمانهای توصیه شده و تدابیر :
مراقبت از این كودكان بایستی با آموزش لازم به والدین و مراقبت آنها در منزل صورت بگیرد كه در صورت عدم پاسخ نسبت به درمان یا آشفتگی عاطفی والدین ( در اثر بی خوابیهای طولانی ) بستری كردن كوتاه مدت در بیمارستان و مراقبت توسط پرستاران در امر درمان رضایت بخش می باشد .      
بعضی والدین كه احساس درماندگی در زمان بستری نوزاد می كنند ممكن است هنگام خاموشی اگزماو ترخیص احساس ناامنی نمایند كه برای رفع این موضوع بایستی پرستار در هنگام بستری والدین را تشویق به حضور فعال و ارتباط برقرار كردن با نوزاد خود نماید .
در مواردی كه احساس می شود حمایت بیش از حد از كودك وجود دارد پرستار بایستی محدودیتهایی در جهت رفتارهای غیر قابل پذیرش بنماید . در صورت احساس ناامنی در منزل توسط والدین بایستی جهت راهنمایی مجدد به پرستار بهداشت عمومی مراجعه نمایند .
هر گونه منبع تنش زا بایستی از زندگی والدین و كودك برطرف شود زیرا باعث تشدید اگزما می شود و بایستی اطمینان دارد كه ضایعات و اسكار برطرف می شوند مگر آنكه مسئله عفونت مطرح باشد .
هر گونه منبع تنش زا بایستی از زندگی والدین و كودك برطرف شوند زیرا باعث تشدید اگزما می شوند .
 
مراقبت در منزل و نكات لازم :
الف - گرد و خاك منزل :
در و پنجره ها بسته باشد - از مصرف پوشاك و پتوی پشمی خودداری شود فرش پشمی استفاده نشود از وسایل قابل شستشو برای پوشش پنجره به جای پرده یا كركره كه باعث تجمع خاك می شود استفاده شود - دستگاه تهویه هوا استفاده شود سقف و دیوارها قابل شستشو باشد از حداقل مبلمان استفاده شود و روی آنها با وسایل قابل شستشو پوشانیده شود از ملافه و روبالشی و روتختی قابل شستشو پوشانیده شود از ملافه و روبالشی و روتختی قابل شستشو و غیر پشمی استفاده شود .
ب - پروپشم :
بالش و تشك از جنس داكرون باشد حیوانات اهلی از محیط زندگی كودك دور شوند از استفاده كردن پوشاك حاوی پر یا پرزهای ریز خودداری شود .
ج - جلبك ها :
از گیاهان و اكواریم در محل زندگی استفاده نشود - آشپزخانه و دستشویی و حمام كاشی هایشان با مواد ضد كپك مثل لیزون تمیز شوند . از زیرزمین برای زندگی و بازی استفاده نشود وسیله ضد رطوبت در نواحی مرطوب استفاده شود .
 
 
رژیم دارویی و عوارض آن :
1- توجه و نظافت پوست ( شستشو با آب ولرم و استفاده از ژله یا روغن روی پوست )
2- پانسمانهای مرطوب ( از پانسمان مرطوب جهت كم كردن ترشح - برداشتن كروت - مرطوب كردن پوست با محلول بورووگازنرم و پنبه مصنوعی استفاده شود )
3- مالیدن داروهای موضعی ( پماد هیدوركورتیزون به مقدار مختصر استفاده شود چون مصرف طولانی آن باعث رشد زیاد مو و آتروفی پوست می شود و پوست را از اشعه ‎آفتاب حداقل به مدت 24 ساعت دور نگه داشت )
دستها را با جوراب پنبه ای نرم بپوشانید تا از خاراندن جلوگیری شود كودك را در معرض اشعه آفتاب و مارواء بنقش قرار دهید .
4- داروی ضد خارش برای رفع خارش استفاده شود .
 
رژیم غذایی و تحریكات انگیزشی :
1- دوری از آلرژیهای ا ختصاصی غذایی و محیطی .
2- نیازهای غذایی شامل : غذاهای جدید را به تدریج اضافه نمائید و مكمل های ویتامینی و معدنی را روزانه اضافه كنید
3- تامین آرامش انگیزشی شامل : استراحت، موقعیت تماس با دیگران فراهم شود - از اندازه های مختلف اسباب بازیها برای انگیزش حركات عمده ظریف استفاده شود .
4- پرهیز از استفاده از : شیر گاو - آلبومین - تخم مرغ و گندم و آب پرتقال