تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - در محیط کار بیشتر مراقب قلب خود باشید

در محیط کار بیشتر مراقب قلب خود باشید

 

بیماری قلبی و سكته مغزی مسئول 17.1 میلیون مرگ در سال و بار فزاینده در كشورهای با درآمد پایین و متوسط ( 82 درصد مرگ ها در این كشورها اتفاق می افتد) هستند.حداقل 80 درصد از این مرگ های زودرس از طریق رژیم غذایی سالم ، فعالیت بدنی منظم و اجتناب از دخانیات قابل پیشگیری هستند.

در دهه گذشته ،فدراسیون جهانی قلب با مشاركت 200 عضو (از بیش از 100 كشور دنیا) علیه بیماری قلبی و سکته مغزی مبارزه كرده و با تلاش های گسترده به مردم سراسر دنیا برای رسیدن به زندگی بهتر، طولانی تر برای  قلبی سالم کمک كرده است. این فدراسیون  و اعضای آن هر ساله در روز جهانی قلب (آخرین یكشنبه سپتامبر) پیشرفت حاصله در زمینه سلامت قلب را جشن می گیرند .

در آستانه دهمین سالگرد روز جهانی قلب و بدنبال شعار سال گذشته مبنی بر سلامت قلب در محیط كار و تاكید بر نقش كارفرمایان ،امسال نیز با توجه به نقش كاركنان در سلامتی خود، محیط كار به عنوان بستری برای ترویج تغییرات رفتاری بلند مدت مورد تاكید قرار گرفته است.

-تقریبا نیمی از مرگ های ناشی از بیماری های مزمن شامل بیماری قلبی و سکته مغزی در دوران بهره وری یعنی سنین بین 15 تا 69 سال رخ می دهند.

ایجاد یك  محیط کار سالم باعث افزایش تولید،کاهش میزان غیبت از کار( به میزان20 درصد)،كاهش هزینه های پزشکی برای کارفرما و کارمند،کاهش حوادث و آسیب های حین کار،ارتقاء روحیه  و تعهد به كار،كاهش تغییر شغل و محل كار می شود.

با توجه به اینكه درایران نیز بیماری های قلبی عروقی اولین علت مرگ و میر می باشند، اداره قلب و عروق وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی از تمام افراد از جمله مسئولین،متخصصین بهداشتی ، كارفرماها و كاركنان درخواست می كند با انجام فعالیت های ساده و اجرای برنامه های پیشگیری و كنترل بیماری قلبی و سكته مغزی زندگی بهتر و طولانی تری را برای خود و جامعه فراهم  كنند.

 

اکثر ما بیش از نیمی از ساعات بیداری خود را در محل کار به سر می بریم. محیط کار یک محل مناسب برای ترویج رفتارهای مرتبط با سلامت قلب است. محیط كار به هر شكلی كه باشد ، از شما درخواست می كنیم كه مسئول سلامت قلب خود بوده و شعار روز جهانی قلب امسال را  سر لوحه اقدامات  خود قرار دهید:

 

من درمحیط كارم باید قلب خود را سالم نگه دارم

 

 

در سال های اخیر بسیاری از سازمان ها اهمیت سلامت كارمندان را به رسمیت شناخته و متعهد شدند در برنامه كاری خود ارتقاء سلامت كارمندان را در اولویت قرار دهند.كارفرمایان تنها گروهی نیستند كه بایستی در رفتارها وسیاست هایشان تغییر ایجاد نمایند بلكه هر فردی می تواند در ارتقاء سلامت خود در محیط كار ایفای نقش نماید.

شما می توانید مسئول سلامت قلب خود بوده ، و دوستان و همكاران خود را ترغیب كنید تا از حامیان سلامت در محیط كارخود باشید. در اینجا ده گام ساده به منظور دستیابی به سلامت قلبتان پیشنهاد می كنیم و از شما می خواهیم در روز جهانی قلب امسال ،یكی از این گام ها را بردارید.

 

چگونه می توانید سالم تر زندگی کنید ؟

1-     رژیم غذایی سالم داشته باشید:روزانه حداقل 5 وعده میوه و سبزی مصرف كنید و از چربی های اشباع اجتناب کنید. مراقب مصرف غذاهای فراوری شده که حاوی مقدار زیادی نمک هستند ، باشید.

 

2-     فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید:حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط در روز به پیشگیری از حمله های قلبی و سکته های مغزی کمک  می کند.

3-     به دخانیات نه بگوئید: یك سال بعد از ترک سیگار خطر بیماری های عروق کرونر قلب نصف خواهد شد و با گذشت زمان به وضعیت طبیعی می رسد.

4-     وزن مطلوب داشته باشید: کاهش وزن خصوصا" همراه با کاهش نمک مصرفی منجر به پایین آمدن فشارخون می شود.فشار خون بالا عامل خطر شماره یک سکته مغزی و از عوامل مهم نیمی از بیماری های قلبی و سکته مغزی است .

5-     از وضعیت سلامتی خود مطلع شوید: از كاركنان بهداشتی بخواهید فشارخون ، کلسترول خون ، قند خون ، نسبت دورکمر به دورباسن و نمایه توده بدنی شما را اندازه گیری كرده و وضعیت شاخص های سلامتی شما را اعلام كنند و از پزشك خود بخواهید در برنامه ریزی برای رسیدن به شرایط مطلوب سلامتی به شما كمك كند.

 

از مصرف نوشیدنی های الكلی و نوشابه های گازدار خودداری كنید: مصرف زیاد این نوشیدنی ها باعث افزایش وزن وبدنبال آن افزایش فشار خون می شود.

 

چند پیشنهاد برای ارتقاء سلامت  محیط کارتان:

7-  برای داشتن محیط كار عاری از دود دخانیات اقدام كنید:

 بر ممنوعیت مصرف دخانیات تاكید كنید و مطمئن شوید محیط کارتان كاملا" عاری از دود دخانیات است .

 در محتوای برنامه های فرهنگی و آموزشی كاركنان ، برنامه های ترك دخانیات را بگنجانید و در صورت نیاز از برنامه های مرتبط با ممنوعیت مصرف و ترك دخانیات استفاده كنید.

8-   در محل كار خود هم  فعالیت بدنی انجام دهید:

در صورت امکان استفاده از دوچرخه تا محل کار

استفاده از پله ها

انجام حرکات ورزشی و یا پیاده روی در زمان نهار

تشویق بقیه همكاران برای انجام فعالیت بدنی

انجام  حرکات کششی و ورزشی حداقل دو بار در طول روز هرباربه مدت 5 دقیقه

9- غذای سالم بخورید:

از بوفه محل کار خود غذاهای سالم درخواست کنید یا رستورانی در نزدیکی محل کار پیدا کنید که غذاهای سالم ارائه می دهد (مصرف غذاهای پرفیبر ،کم چرب ، کم نمک و پرهیز از غذاهای سریع آماده)

10-  زندگی بدون تنش را ترویج كنید:

فشارهای روحی روانی به عنوان عامل خطر مستقیم بیماری قلبی و سکته مغزی شناخته نشده اند ولی با عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی مثل سیگار کشیدن ،مصرف الکل و تغذیه ناسالم در ارتباط می باشد.

-در صورت امکان برای صرف غذا از فضای آزاد استفاده کنید.

 

طراحی و برگزاری برنامه های نمادین و اقدامات ابتکاری سلامتی متناسب با محیط کارتان :

- پیاده روی تا محل کار و یا دوچرخه سواری تا محل کار را تبلیغ کنید.

- کارفرما را برای حمایت از برنامه های ترویج ورزش کارکنان قانع کنید.

-اگر محل کارتان آسانسور یا پله برقی دارد ، برنامه استفاده از پله و یا پیاده روی را تشویق کنید.

-کارفرما را برای فراهم نمودن تست های سلامت قلب و خدمات ترک دخانیات برای کارکنان ترغیب کنید.

 

فعالیت های پیشنهادی اداره قلب و عروق برای گرامیداشت روز جهانی قلب شامل توزیع پمفلت های آموزشی ، برگزاری بحث های عمومی ، پیاده روی های گروهی ، مسابقات ورزشی ، برنامه های تفریحی، آموزشی و ورزشی در قالب تورهای سلامتی ( غربالگری و آموزش  عوامل خطر) است و از کارکنان خواسته می شود به کارفرمای خود در  طراحی و برگزاری برنامه ها برای  دستیابی به سلامت قلب در محیط کار كمك  کنند.

عوامل خطرساز بیماریهای قلبی:

1-   عوامل خطر غیرقابل تغییر و تبدیل و غیرقابل مداخله و همراه فرد هستند.مانند: سن، جنس، وجود سابقه خانوادگی بیماری قلبی عروقی.

2-   عوامل خطر رفتاری و شیوه و نحوه زندگی.مانند: استعمال دخانیات، زندگی با تحرك كم و عدم وجود فعالیت بدنی مناسب، رژیم غذایی ناسالم حاوی چربی اشباع شده و كلسترول زیاد، نمك، مصرف كالری زیاد و مصرف الكل.

3-   عوامل خطر فیزیولوژیك كه از طریق روش‌های معاینه بالینی و اندازه‌گیری آزمایشگاهی قابل تشخیص هستند.مانند: مثل افزایش فشارخون، چاقی، افزایش چربی‌های خون، دیابت.

 

عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی كه غیرقابل تغییرند و قابل مداخله نیستند مورد نظر ما نیست و تأثیر روی آنها نمی‌توانیم داشته باشیم بحث ما روی عوامل خطر، عوامل خطر قابل پیشگیری است كه می‌توانیم پیشگیری كنیم و ذیلاً اشاره‌ای به این عوامل خواهیم داشت.

 

سیگار كشیدن:

سیگار مهمترین عامل مرگ زودرس در افراد 69-39 ساله در كشورهای پیشرفته می‌باشد.

سیگار، مرگ و میر قلبی عروقی را تا 50 درصد افزایش می‌دهد.

به ازاء هر 10 عدد سیگار كشیده شده خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی در مردان تا 18 درصد و در زنان تا 31 درصد بالا می‌برد.

در زنانی كه سیگار می‌كشند 6 برابر بیشتر به حمله قلبی دچار می‌شوند و با افزایش تعداد روزانه افزایش پیدا می‌كند.

سیگار خطر سكته مغزی را بالا می‌برد شانس سرطان ریه، دهان، كلیه و مجاری ادرار و مثانه را بالا می‌برد باعث بیماریهای انسدادی ریه مثل برونشیت و آمفیزم می‌شود.

سیگاریها 24 برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری در معرض ابتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند سیگار یكی از مهمترین عامل مرگ ناشی از ایست قلبی است.

استنشاق دود سیگار حتی برای افراد غیرسیگاری مضر است و خطر ابتلا به بیماری قلبی را در آنها بالا می‌برد. دود تنباكو حاوی 4800ماده شیمیایی است كه بیشتر آنها برای قلب و عروق مضر هستند و آنها را مستعد تنگی شریان ها می‌كند. منواكسید كربن جای اكسیژن را می‌گیرد و باعث افزایش فشارخون و فشار به قلب برای كار بیشتر می‌شود.

 

كلسترول بالا:

به عنوان یك عامل خطر مهم بیماری قلبی است كلسترول دو نوع است نوع خوب (HDL) و نوع بد (LDL).

به طور طبیعی بدن نیاز به كلسترول دارد ولی كلسترول و چربی اضافی كه در خون گردش می‌كند در جدار رگ هایی كه خون را برای قلب تامین می‌كنند رسوب پیدا می‌كند و در اثر این رسوب جدار سرخرگ ها تنگ خواهد شد و در اثر تنگ شدن، خون و اكسیژن كافی به قلب نمی‌رسد با قطع شدن خون در قسمتی از قلب و كاهش اكسیژن قلب، سكته قلبی رخ خواهد داد.

قسمت اعظم كلسترول LDL هست كه در جدار رگ رسوب پیدا می‌كنند و هرچه مقدار این نوع كلسترول بالا باشد خطر ابتلا به بیماری قلبی بیشتر است.

قسمت كلسترول HDL باعث برداشت كلسترول از خون می‌شود و از رسوب كلسترول LDL در جدار رگ جلوگیری می‌كند.

 

مقادیر كلسترول كل:

مقدار طبیعی: كمتر از 200 میلی‌گرم در دسی‌لیتر.

در مرز خطر: 239 – 200 میلی‌گرم در دسی‌لیتر.

بالا و در معرض خطر: 240 و بالاتر میلی‌گرم در دسی‌لیتر.

 

مقدار كلسترول :LDL

طبیعی: كمتر از 100 میلی‌گرم در دسی‌لیتر.

حد بالا طبیعی: 129-100 میلی‌گرم در دسی‌لیتر.

در مرز خطر: 159- 130 میلی‌گرم در دسی‌لیتر.

بالا و در معرض خطر: 189-160 میلی‌گرم در دسی‌لیتر.

بسیار بالا و قطعاً در معرض خطر: 190 میلی‌گرم در دسی‌لیتر و بالاتر.

 

مقدار كلسترول HDL:

كمتر از 40 میلی‌گرم در دسی‌لیتر یك عامل خطر بزرگ برای بیماری قلبی است.

60 میلی‌گرم در دسی‌لیتر یا بالاتر می‌تواند مانع سكته قلبی بشود.

 

تری گلیسرید:

نوع دیگر چربی است كه در غذا و خون وجود دارد.

مقدار طبیعی: 150 میلی‌گرم در دسی‌لیتر.

در مرز خطر: 190 – 150 میلی‌گرم در دسی‌لیتر.

بالا و در معرض خطر بیماری قلبی: 200 میلی‌گرم در دسی‌لیتر و بالاتر.

تری كلسیرید در كبد تولید می‌شود با مصرف كالری زیاد و چربی زیاد در بدن تولید می‌شود برای كاهش آن رژیم غذایی كم چربی و با كلسترول محدود، كاهش وزن و فعالیت بدنی توصیه می‌شود.

 

فشارخون بالا:

یكی از عوامل خطر اصلی بروز بیماری های قلبی عروقی است.

شایعترین عامل نارسایی قلبی و سكته مغزی است شایعترین علت نارسایی كلیوی است.

فشارخون بالا كار قلب را زیاد می‌كند و باعث فرسوده شدن و نارسایی كاركرد قلب و نارسایی قلب می‌شود و خطر سكته قلبی و نارسایی قلب را بالا می‌برد.

فشارخون بالای 140-90 فشارخون بالا تلقی می‌شود.

در آمریكا 25% مردان و 21% زنان دارای فشارخون بالا هستند در ایران براساس طرح سلامت و بیماری 14% افراد 69- 12 ساله دارای فشارخون بالا هستند.

 

اضافه وزن و چاقی:

افرادی كه چربی اضافه دارند بخصوص در ناحیه شكم برای ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و سكته‌ها مستعدترند چاقی كار قلب را زیاد می‌كند فشارخون را بالا می‌برد.

در چاقی میزان كلسترول و تری گلیسرید بالا می‌رود و سطح كلسترول نوع خوب HDL كاهش می‌یابد چاقی زمینه بروز دیابت را فراهم می‌كند.

 

دیابت:

از عوامل خطر مهم است كه خطر ابتلا به بیماری قلبی را بالا می‌برد.

با اندازه‌گیری قند خون تشخیص داده می‌شود و تحت درمان قرار می‌گیرد.

 

عدم فعالیت بدنی:

به عنوان یك عامل ابتلا به بیماری قلبی می‌باشد فعالیت بدنی می‌تواند میزان كلسترول بد را كاهش و كلسترول خوب را افزایش دهد و می‌تواند باعث كاهش وزن شود.

 

ارزیابی عوامل خطر بیماری های قلبی:

تا چه اندازه هركسی می‌تواند در معرض بیماریهای قلبی باشد طبیعی است هرچه عوامل خطر بیشتری در فرد وجود داشته باشد خطر ابتلا بالاتر است (مصرف سیگار، فشارخون بالا، HDL پایین، LDL بالا، چربی و كلسترول بالا، سابقه خانوادگی بیماری قلبی، سن بالاتر از 55 سال)

 

سندرم متابولیك:

بعضی از زنان تعدادی از عوامل خطر بیماری های قلبی دارند كه سندرم متابولیك نامیده می‌شود كه با اضافه وزن، چاقی، عدم فعالیت فیزیكی مرتبط است و بدون توجه به سطح LDL این سندرم خطر بیماری قلبی را بالا می‌برد.

 

زنان با شرایط زیر دچار سندرم متابولیك هستند: 

-          اندازه دو كمر بیشتر از 5/87 سانتی‌متر.

-          تری‌گلیسیرید 150 یا بیشتر در دسی‌لیتر.

-          سطح HDL كمتر از 50 میلی‌گرم در دسی‌لیتر.

-          فشارخون 130/85 یا بیشتر.

-          قند خون 110 یا بیشتر.

 

توصیه‌ها و پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی:

ترك سیگار:

اگر كسی سیگار می‌كشد كنار بگذارد خوشبختانه بعد از یكسال سیگار نكشیدن احتمال خطر به بیماری قلبی به شدت كم می‌شود و دیگر مهم نیست چه مدت و چقدر سیگار مصرف داشته‌اید هرچه زودتر سیگار ترك شود قلب سالمتر است.

 

ورزش منظم:

ورزش برای سلامت بدن لازم است ورزش با افزایش جریان خون قلب، تقویت انقباضات عضلانی و افزایش میزان برون ده قلب با صرف نیروی كمتر می‌تواند به پیشگیری از بیماری قلب كمك كند.

علاوه بر این فعالیت جسمی می‌تواند به كنترل وزن كمك كرده احتمال پیشرفت سایر بیماری های فشارآورنده به قلب مانند افزایش فشارخون، كلسترول بالا، دیابت را كاهش دهد.

ورزش می‌تواند استرس را هم كه می‌تواند خود عاملی در ایجاد بیماری قلبی باشد كم كند.

 

روزانه حداقل 60-30 دقیقه:

فعالیتهای جسمی مثل كار در منزل، باغبانی، بالا رفتن از پله‌ها، پیاده‌روی هم می‌تواند جزء فعالیتهای ورزشی محسوب شود.

 

رژیم غذایی مناسب:

 خوردن غذاهای سرشار از میوه و سبزیجات، حبوبات، لبنیات كم چرب می‌تواند به حفاظت از قلب كمك كند لوبیا یك منبع پروتئینی كم چرب و ماهی هم یك منبع پروتئینی می‌تواند خطر بیماری قلبی را كم كند.

محدود كردن مصرف چربی ها اهمیت فراوان دارد چربی های اشباع شده و ترانس می‌توانند با افزایش كلسترول خون خطر بیماری های قلبی را زیاد كنند چربی اشباع شده در رژیم غذای افراد (از جمله گوشت، كره، شیر پرچرب و روغن جامد) می‌توانند نگران كننده‌ترین عامل خطر باشد.

اسید چرب امگا 3 نوعی چربی غیر اشباع چند زنجیره‌ای است كه ممكن است خطر حمله قلبی را كاهش دهد و از ضربان نامنظم قلب و بالا رفتن فشارخون جلوگیری كند بعضی ماهی‌ها منابع خوبی از امگا 3 هستند امگا 3 در روغن سویا، روغن گردو در مقادیر كمتر نیز وجود دارد.

 

كنترل وزن:

وزن در حد نامناسب نگه داشته شود اضافه وزن می‌تواند منجر به شرایطی شود كه خطر بیماری های قلبی را زیاد كند مثل بالا رفتن فشارخون، افزایش كلسترول و دیابت.

اندازه وزن مناسب چقدر است یك راه اینست كه از شاخص توده بدنی یا BMI استفاده شود كه از تقسیم وزن (كیلوگرم) بر مجذور قد بر (حسب متر) بدست می‌آید.

اگر BMI بالای 25 باشد یعنی اضافه وزن دارید و احتمالاً چربی و فشارخون بالاست و احتمال بیماری قلبی و سكته قلبی بیشتر خواهد بود.

روش دیگر اندازه‌گیری دور كمر است مردانی كه دور كمر آنها از 120 سانتی‌متر و زنانی كه دور كمر آنها بیش از 105 سانتی‌متر باشد اضافه وزن دارند كاهش وزن حتی 10 درصد می‌تواند فشارخون را كم كرده و سطح كلسترول خون و احتمال دیابت را كاهش می‌دهد.

 

كنترل فشار خون بالا و كلسترول:

فشارخون بالا و كلسترول می‌تواند به سیستم قلبی عروقی از جمله قلب آسیب برساند اما بدون آزمایش خون و اندازه‌گیری فشارخون اطلاع نداریم كه كلسترول و فشارخون بالا است یا نه بنابراین آزمایش غربالگری منظم (آزمایش پیش از ابتلا به بیماری) می‌تواند ما را از این شرایط آگاه كند.

بیماری قلبی معمولاً قابل پیشگیری است پیروی از روش زندگی سالم خیلی پیچیده نیست و نیاز به سخت‌گیری ندارد كافی است این عادات را وارد زندگی كنید.

 

با 5 اقدام زیر در مدت 5 سال می‌توان 50% مرگ ومیر ناشی از بیماری قلبی را كاهش داد.

1-      ترك دخانیات.

2-      افزایش مصرف میوه و سبزیجات و ماهی.

3-      كاهش مصرف نمك و كنترل فشارخون.

4-      داشتن فعالیت بدنی مناسب.

5-      كاهش مصرف چربی و كنترل وزن.