تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - مالاریا

مالاریا

مالاریا مهم‌ترین بیماری انگلی در ایران است كه توسط یك انگل خونی به نام پلاسمودیوم ایجاد می‌شود. پلاسمودیوم چهارگونه مختلف دارد به نام‌های (ویواكس، فالسی پارم، اووال و مالاریه). مالاریا سالانه در جهان موجب ابتلای بیش از 300 میلیون نفر و مرگ بین 7/2 -2/1 میلیون نفر می‌شود. در ایران سالانه حدود 20-15 هزار نفر بیمار مبتلا به مالاریا گزارش می‌شود. در حال حاضر انتقال مالاریا در جنوب استان سیستان و بلوچستان، جنوب استان كرمان، استان هرمزگان و شهرستان كنگان از استان بوشهر گزارش می‌شود.

 

روش انتقال:

بیماری مالاریا از طریق گزش پشه آنوفل از فرد بیمار به انسان سالم منتقل می‌شود. در زمان خونخواری پشه آنوفل از فرد بیمار، انگل مالاریا همراه خون خورده شده وارد بدن پشه شده و در زمان گزش انسان سالم، انگل وارد خون فرد سالم شده و او را به بیماری مبتلا می‌كند. بیشترین زمان گزش از غروب آفتاب تا صبح می‌باشد. در موارد نادر امكان انتقال مالاریا توسط تزریق خون استفاده از سرنگ مشترك و از مادر باردار به جنین نیز وجود دارد.

 

تشخیص مالاریا:

توصیه می‌شود كسانی كه سابقه مسافرت به مناطق مالاریاخیز را در یك سال گذشته داشته و یا قبلاً به مالاریا مبتلا شده‌اند و یا در مناطق مالاریاخیز سكونت دارند به محض بروز علائم مالاریا در كمتر از 24 ساعت به نزدیك‌ترین خانه بهداشت یا مركز بهداشتی درمانی یا آزمایشگاه مالاریا مراجعه نمایند. تشخیص مالاریا به آسانی با تهیه و آزمایش یك لام خون محیطی انجام می‌شود و در مراكز دولتی رایگان است.

 

علائم مالاریا: 

حدود یك یا دو هفته بعد از گزش توسط پشه آنوفل آلوده، علائم بیماری در فرد مبتلا ظاهر می‌شود. این علائم شامل تب و لرز دوره‌ای، سردرد، تهوع، استفراغ، استخوان درد و گاهی اسهال و در موارد شدید تشنج و كما می‌باشد.

 

توجه:

گاهی علائم بیماری حتی یك سال بعد از گزش ایجاد می‌شود.

 

خطرات بیماری مالاریا:

بیماری مالاریا بخصوص نوع فالسی پارم آن بسیار خطرناك و گاهی كشنده است. زنان حامله و كودكان چنانچه به مالاریا مبتلا شوند در معرض خطر بیشتری هستند.

 

نشانه‌های مالاریای شدید عبارتند از:

                   -    ناتوانی در خوردن، آشامیدن، نشستن و ایستادن.      

-          استفراغ مكرر.

-          اختلال هوشیاری، گیجی و خواب‌آلودگی.

-          تشنج.

-          اختلال تنفسی (افزایش تعداد تنفس).

-          رنگ پریدگی كف دست یا ناخن‌ها.

-          ادرار تیره رنگ.

-          خون‌ریزی غیرعادی از لثه و بینی و هر قسمت دیگر از بدن.

-          زردی.

-          تب بالا 5/39 درجه سانتی‌گراد/ زیربغل).

 

توجه: 

در صورت مشاهده هریك از نشانه‌های مالاریای شدید سریعاً به نزدیكترین مركز بهداشتی درمانی مراجعه شود.

 

درمان مالاریا:

داروهای ضد مالاریا اگر بدرستی و به موقع مصرف شوند باعث بهبود كامل بیمار یمی‌شوند. این داروها در مراكز بهداشتی درمانی وخانه‌های بهداشت به صورت رایگان برای بیماران تجویز می‌شوند. نكته مهم در درمان مالاریا استفاده درست و كامل داروهای ضد مالاریا مطابق دستور پرسنل بهداشتی می‌باشد.

 

توجه:

 با احساس هرگونه علائمی از تب، لرز، درد عضلانی و سایر تظاهرات بالینی مالاریا فوراً به نزدیكترین واحد بهداشتی مراجعه نموده تا با تهیه نمونه (لام خون) نسبت به تشخیص احتمالی مالاریا مبادرت شود.

 

پیشگیری از مالاریا:

 محافظت در برابر نیش پشه مالاریا با استفاده از پشه‌بند آغشته به حشره‌كش، قلم دور كننده حشرات و استراحت در اماكنی كه با توری در برابر ورود پشه محافظت شده‌اند بهترین روش پیشگیری می‌باشد.

انتظار می‌رود ساكنین مناطق مالاریاخیز با كاركنان بهداشتی برای انجام عملیات كنترل مالاریا همكاری نمایند.

 

توجه:

با مراجعه به نزدیكترین واحد بهداشتی راهنمایی‌های ضروری را در زمینه پیشگیری از مالاریا دریافت نمایید.