تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - آلودگی هوا عامل موثر در بروز بیماری‌های جسمی و روانی

آلودگی هوا عامل موثر در بروز بیماری‌های جسمی و روانی

راههای كاهش آلودگی هوا:

جلوگیری از تردد وسایط نقلیه دودزا و فرسوده.

استفاده از وسایط نقلیه عمومی و گازسوز كردن آنها.

تغییر در نوع سوخت و فرآیند صنایع.

عدم استعمال دخانیات.

ایجاد فضای سبز.

آموزش ومشاركت عمومی مردم.

 

آلودگی هوا مرز نمی‌شناسد:

آلودگی هوا موجب ایجاد بارانهای اسیدی، تغییر كیفیت خاك های زراعی و اسیدی شدن آنها، تخریب جنگلها، مراتع، پدیده گلخانه‌ای و گرم شدن كره خاكی می‌شود.

 

اثرات O3 بر سلامتی:

این گاز یك آلاینده ثانویه است و محرك دستگاه تنفسی بوده و غلظت زیاد آن باعث خونریزی و تورم شش می‌شود. تغییر ازن در هوا باعث تاثیر اشعه خورشید به انسان می‌شود و نهایتاً موجب افزایش سرطان پوست می‌شود. تماس حیوانات با مقادیر زیاد گاز ازن عوامل اختلالات ریوی و سرطان های جلدی را فراهم می‌كند. با افزایش میزان ازن آسم شدیدتر شده و افراد آسمی دچار حملات تنفسی می‌شوند. هم‌چنین این آلاینده موجب افزایش عفونت های تنفسی می‌شود.

 

آیا می‌دانید؟

كاربرد بی‌رویه وسایط نقلیه موتوری به خصوص وسایط نقلیه شخصی و دارای نقص فنی و دودزا، استفاده از موتورسیكلت های دو زمانه، مصرف سوخت های نامناسب در وسایل خانگی و صنعتی، عدم توجه به رفع معایب فنی ماشین ها و دستگاه های مصرف كننده سوخت، توجه ناكافی به تهویه در محیط های كار و مسكونی و به كارگیری وسیله‌های گرمایی و پخت و پز فاقد دودكش در منازل موجب ایجاد آلودگی هوا در محیطهای بسته و باز می‌گردند كه نهایتاً منجر به بروز بیماری ها و مرگ و میر ناشی از آنها می‌شود.

 

آیا می‌دانید؟

در اثر استنشاق آلاینده‌ها عوارض اولیه‌ای مثل سردرد، سرگیجه، تهوع، اختلال در دید، اختلال در اكسیژن‌رسانی به بافت های بدن و كاهش حافظه در كودكان ایجاد می‌شود و سپس عوارض ثانویه‌ای همچون آسم، برونشیت، سرطان و سكته‌های قلبی بروز می‌كند.

 

مهمترین آلاینده‌های هوا كه تأثیرات سوء زیادی بر محیط وارد می‌كنند:

اكسیدهای نیتروژن NOX.

آمونیاك NH3.

دی اكسید گوگرد SO2.

منوكسید كربن CO.

ازن O3.

مواد فرار آلی.

سرب .pb

كلر و فلور و كربن.

ذرات معلق.

هیدروكربن ها.

 

اثرات CO بر سلامتی:

منبع اصلی CO احتراق ناقص سوخت در وسایل نقلیه موتوری و همچنین فعالیت های صنعتی و احتراق در دستگاه‌های حرارتی و سوختن زباله است. میل تركیبی این گاز با هموگلوبین خون حدود 200 برابر بیشتر از میل تركیبی هموگلوبین با اكسیژن است و مقادیر كمی از این گاز قادر است مقادیر زیادی از هموگلوبین را به كربوكسی هموگلوبین كه یك تركیب پایدار است تبدیل نماید.

علائم مسمومیت با گاز CO شامل: كاهش تیزبینی و تیزهوشی، سردردهای خفیف، تهوع، تیرگی دید، ضربان سریع قلب و در نهایت مرگ می‌باشد.

 

اثرات SO2 بر سلامتی:

تنفس مقادیر كمی از SO2 باعث افزایش ضربان قلب و سرعت حركات تنفسی می‌شود. این گاز می‌تواند سنتز DNA را مختل و از رشد برخی از گلبولهای سفید (لنفوسیتها) جلوگیری نماید و در نتیجه به حالت دفاعی بدن آسیب برساند. در ضمن این گاز در دستگاه تنفسی انسان اثرات سوئی را نظیر سرطان های ریه، آسم، بیماری های تنفسی و ... ایجاد می‌كند.

 

توجه:

تحقیقات ثابت كرده‌اند كه 70% آلودگی هوا ناشی از وسایط نقلیه می‌باشد كه می‌توانند در تولید 60% سرب و 60% منوكسید كربن، 30% اكسیدهای نیتروژن و 50% هیدوركربها نقش داشته باشند.

استنشاق هوای آلوده به سرب علاوه بر كم‌هوشی و كندذهنی در كودكان منجر به اختلالات جنینی و مشكلات ریوی می‌شود.

 

به هنگام افزایش آلودگی هوا در محیط های باز:

كودكان و سالمندان از تردد در مناطق مركزی و پرترافیك شهر خودداری نمایند.

كودكان، سالمندان، افراد مبتلا به بیماری تنفسی و قلبی، عروقی فعالیت در فضای باز را كاهش دهند.

استفاده از ماسك حفاظتی استاندارد برای بیماران تنفسی و افراد حساس ضرورت دارد.

از تردد با وسایط نقلیه شخصی به خصوص در مناطق پرترافیك كه موجب افزایش آلودگی هوا می‌شود خودداری شود.

 

آیا می‌دانید كه:

یك انسان در شبانه‌روز تقریباً 16 كیلوگرم هوا تنفس می‌كند.

یك انسان تقریباً 5 هفته بدون غذا و 5 روز بدون آب زندگی می‌كند اما بدون هوا بیش از چند دقیقه قادر به ادامه حیات نخواهد بود.

یك اتومبیل قدیمی در هر كیلومتر به طور متوسط سی‌گرم CO تولید می‌كند كه برای از بین بردن اثر منفی آن به حدود 2 میلیون لیتر هوا نیاز است و این مقدار هوایی است كه دویست انسان بالغ در یك شبانه‌روز به آن نیازمند هستند.