تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - مقاومت‌های ضدمیكروبی


توصیه هایی برای جلوگیری از بروز مقاومت‌های ضدمیكروبی

- از مراجعه، خرید و مصرف خود سرانه آنتی بیوتیك‌ها خودداری كنیم.

- در مواقع بیماری انتخاب آنتی بیوتیك را به عهده پزشك معالج خود گذاشته و به توصیه افراد غیرپزشك برای مصرف آنتی بیوتیك عمل نكنیم.

- آنتی بیوتیك را در فواصل زمانی منظم مصرف كنیم و دوره درمان را تكمیل كنیم.

- داروهای قدیمی و تاریخ گذشته را دور بریزیم و از خرید دارو از فروشندگان دوره‌گرد و خارج از داروخانه خودداری كنیم.

- تعداد و اندازه توصیه شده آنتی بیوتیك را در هر نوبت مصرف رعایت كنیم؛ چراكه مصرف آنتی بیوتیك كمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده مهم‌ترین علت بروز مقاومت ضد میكروبی است.

- در صورت ظاهر شدن علائم بهبودی مصرف آنتی بیوتیك را قطع نكنیم و حتما دوره درمان را تكمیل كنیم.

- اصرار به خرید آنتی بیوتیك بدون نسخه و مصرف خودسرانه در اغلب موارد نه تنها مفید نیست بلكه در بسیاری از موارد خطرناك بوده و موجب بروز مقاومت ضد میكروبی می‌شود.

- برای پیشگیری از بروز عفونت‌ها و كاهش مصرف آنتی بیوتیك‌ها برنامه واكسیناسیون كودكان خود را تكمیل كنیم.

- در هنگام مصرف آنتی بیوتیك اگر عارضه ناخواسته‌ای ظاهر شد از كم كردن مقدار و دوره درمان خودداری كرده و در اسرع وقت به پزشك معالج خود مراجعه كنیم.

- فروش آنتی بیوتیك‌ بدون نسخه ممنوع است برای خرید آن اصرار نكنید.

- آنتی بیوتیك‌های تزریقی عضلانی یا وریدی و یا خوراكی هیچكدام نسبت به دیگری برتری ندارد. نوع دارو، راه تجویز و مقدار و دوره درمان را پزشك تعیین می‌كند.

- در مراقبت از بیماران عفونی دست‌های خود را بطور مكرر شستشو دهید تا از انتقال میكروب‌های مقاوم از بیماری به بیمار دیگر و افراد سالم جلوگیری شود.

- استفاده از وسایل یك بار مصرف و ضد عفونی وسایل و سطوح در محیط‌های مراقبت از بیماران عفونی از انتقال میكروب‌ها و بروز مقاومت جلوگیری می‌كند.

- عدم تكمیل دوره درمان و مصرف نامرتب داروهای ضد سل موجب بروز مقاومت‌های چند دارویی شده كه علاوه بر افزایش صد برابری هزینه درمان، مرگ از بیماری سل را دهها برابر افزایش می‌دهد.

- مصرف بی رویه و خودسرانه داروهای ضد ویروسی موجب بی اثر شدن این داروها در برابر بیماری‌های خطرناكی مانند فرم شدید آنفلوآنزا می‌شود.

- در سال های اخیر مقاومت در برابر معدود داروهای ضد قارچی رو به افزایش است.

- آنتی بیوتیك تجویز شده برای شما بر اساس سن، جنس، وزن، نوع بیماری و سایر شرایط بیماری تعیین شده است از توصیه آن به دیگران برای درمان بیماری‌شان جدا خودداری كنید.

- مصرف بی رویه و خود سرانه آنتی بیوتیك در درمان بیماری‌های دام و طیور موجب انتقال مقاومت‌های ضد میكروبی از طریق مصرف گوشت و سایر فراورده‌های دامی به انسان می‌شود.

- مصرف آنتی بیوتیك در مراكز دام و طیور باید تحت نظر دامپزشكان انجام شود.

- استفاده از آنتی بیوتیك‌ها به عنوان عوامل رشد و چاق كننده در دامداری‌ها، مرغداری‌ها و مزارع پرورش ماهی ممنوع بوده و موجب بروز مقاومت‌های ضد میكروبی در انسان می‌شود.

- مصرف آنتی بیوتیك در زمان ابتلا به بیماری‌های ویروسی از جمله سرماخوردگی نه تنها هیچ فایده‌ای ندارد بلكه علاوه بر عوارض این داروها موجب بروز مقاومت‌های ضد میكروبی می‌شود.