تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - رشد سرطانی «سرطان» در ایران
داستان بی‌توجهی به مسائل زیست محیطی، چندی است تکراری شده است. از دریاچه‌ای که کویر نمک شد و زیستگاه پرندگان که قربانی ساخت و سازهای تجاری و مسکونی شد، از زاینده رود که دیگر نه زنده و نه رود و از ریه‌های تنفسی شهر اصفهان، که آن هم به شهرسازی اختصاص یافت، رسیده‌ایم به سبزیجاتی که طعم فاضلاب‌ شهری و انسانی دارند و به هزار میکروب آلوده‌اند و هوای آلوده شهرهایی که مدیریت نمی‌شوند تا هر روز بر تعداد مبتلایان به سرطان اضافه شود.

بی‌توجهی بسیار به آلودگی زیست محیطی، جان مردم را در معرض تهدید قرار داده است. سبزیجات با فاضلاب تصفیه نشده انسانی و شهری آبیاری می‌شوند و مردم را با انواع بیماری‌ها مواجه می‌کنند. میزان آلودگی هوا نیز باعث شده، مردم پایتخت گوی سبقت بیماری سرطان را بربایند. آلایندگی پالایشگاه نفت آبادان هم به مرز هشدار، رسیده و این‌بار آلودگی گریبان‌گیر مردم آبادان شده است.

سبزیجات با طعم فاضلاب، قاتل جان مردم 
بسیاری از کشورهای دنیا، برای تولید غذا، از روش‌های جدیدی استفاده می‌کنند که مطابق با موازین بهداشتی باشد و سلامت انسان‌ها را به خطر نیندازند؛ اما زمین‌های کشاورزی جنوب تهران، به جای بهره‌گیری از تکنولوژی‌ جدید، کماکان با روش‌های عهد قجر، آبیاری می‌شوند.

سبزیجات 6هزار هکتار از مزارع جنوب پایتخت، با فاضلاب تصفیه نشده یا فاضلاب انسانی، آب داده می‌شوند. مواد غذایی با فاضلاب خام نیز، میکروب‌هایی مانند انواع هپاتیت، روتا ویروس و آدنو ویروس، عوامل تک‌یاخته‌ای مانند آمیب ژیاردیا و تخم انگل‌های پریاخته‌ای نظیر کرم شلاقی، آسکاریس و... را راهی بدن انسان می‌کند.

در بسیاری موارد پختن سبزیجات هم این‌گونه میکروب‌ها را به طور کامل از بین نمی‌برد؛ چه رسد به این‌که سبزیجات در منازل، رستوران‌ها و فست‌فودها بدون شستشوی 4 مرحله‌ای به خورد مردم داده می‌شوند.

پروسه، طولانی، دردناک و پرهزینه بیماری با سبزیجات، تنها به دلیل وجود میکروب‌ها نیست. بلکه، فلزات سنگینی همچون سرب، نیکل و کادمیوم، درصد بالایی در خاک این مناطق دارند و موجب بیماری‌های گوناگون از جمله سرطان می‌شوند.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران، آلوده کردن سبزیجات خوراکی با فاضلاب‌های انسانی را مشکلی دیرینه دانسته که مسؤولیت آن با سازمان حفاظت از محیط زیست و جهاد کشاورزی است.

آلودگی هوای تهران و شکستن رکورد سرطان
رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، از مدیریت آلودگی هوای شهر، انتقاده کرده و گفته است: مهمترین بحران شهر تهران، به وضعیت باد سپرده شده است. وزش باد که آغاز شود، هوای ناسالم تهران هم بهتر می‌شود.

اکوسیستم شهر تهران، به دلیل گسترش جمعیت و ساخت و ساز بیش از حد، قدرت خودپالایی را از دست داده است. باران هم که ببارد، تنها چند ساعت هوا سالم می‌شود و دوباره وضعیت به حالت اول باز می‌گردد.

حیدرزاده، در گفت‌وگویی که انجام داده است، استانداری و سازمان حفاظت از محیط زیست را متولیان مقابله با آلودگی هوا معرفی کرده و گفته: «شهرداری تهران برنامه‌های بسیاری برای کاهش اثرات آلودگی هوا بر شهروندان داشت، که با آن مخالفت شد.»

بر اساس آمار وزارت بهداشت، تهرانی‌ها، رکورددار ابتلا به سرطان هستند و کودکان این شهر نیز، از نظر ابتلا به سرطان جزو رتبه‌های بالا در دنیا به حساب می‌آیند.

از این رو، محمد هادی حیدرزاده، آسیب‌های آلودگی هوای بر اقتصاد، محیط زیست و جان مردم را بسیار بیشتر و گران‌تر از این اختلاس بزرگ دانسته و گفته است: «باید پرونده‌های ویژه محیط زیست در دادگاه‌های تخصصی بررسی شود، زیرا در بحث آلودگی هوا مردم تهران و ایران قربانیان اصلی بی توجهی‌ها هستند.»

آلایندگی پالایشگاه آبادان در مرز هشدار
چهار ماه از وعده راه اندازی مجدد فاز سوم بنزین‌سازی پالایشگاه آبادان، که روز سوم خرداد امسال دچار حادثه شد، گذشته ولی این وعده هنوز محقق نشده است.

مردم آبادان از یک سو، شاهد دود آلایندگی شدیدی هستند که حاصل فعالیت ناقص فاز سوم پالایشگاه است و از سوی دیگر، آیین مدال انداختن به گردن برخی مدیران پالایشگاه را می‌بینند، در حالی که هیچ توجهی به اصل ماجرا نمی‌شود.

این انتقادات را نماینده مردم آبادان در مجلس مطرح کرد و گفت: این روزها میزان آلایندگی پالایشگاه آبادان از مرز هشدار گذشته و این جفا به دلیل ناکارآمدی مدیران شرکت نفت آبادان پیش آمده است.

سید علی موسوی جرف، از سازمان محیط زیست خواست که بیش از این نسبت به احقاق حقوق مردم اقدام کند.

آن‌چه به نظر می‌رسد این است که در نهایت همه کارشناسان از سازمان دولتی محیط زیست کشور، سخن می‌گویند و مستقیم و غیرمستقیم مسؤولیت اتفاق‌های پیش‌آمده و رخدادهای آتی را متوجه این مرکز می‌دانند.

همان سازمانی که با عملکرد ضعیف خود، سیل انتقادات را برانگیخته و فعالان محیط زیست، آن را سرآمد مراکز ناکارامد دولتی می‌دانند.