تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - میرنا


میرنا
مقدمه :
میرنا نام یك وسیله پیشگیری از بارداری است كه در جهان به عنوان معجزه ساخت تكنولوژی " در حیطه پزشكی زنان " از آن نام برده اند خانم ها نام آی . یو . دی ‏(I . U . D )‏ را بسیار شنیده اند ولی این وسیله یك سیستم داخل رحمی است كه بر خلاف آی . یو دی . های قبلی كه دارای معایبی بوده اند آن معایب را نداشته اند و علاوه بر آن كاربردهای فراوانی غیر از پیشگیری از بارداری دارد كه به عنوان مزیت این دستگاه شناخته شده است .
میرنا ، جدیدترین وسیله داخل رحمی هورمونی است، از جنس پلاستیك كه به شكل ‏T‏ و طول آن فقط 32 میلی متر است . لونورژسترول ( نوعی پروژسترون ) را آزاد می كند و خوشبختانه به همین علت خطرات هورمونی كه خانم ها اغلب از آن واهمه دارند و به استروژن مربوط است در آن وجود ندارد .
پیشگیری به وسیله میرنا موثر ، طولانی مدت و برگشت پذیر است و این سیستم تعادل طبیعی هورمونی زنان را تغییر نمی دهد .می تواند به راحتی در هر زمانی خارج شود و قدرت باروری سریعا باز می گردد .
میرنا را می توان شش هفته پس از زایمان داخل رحم قرار داد این شیوه برای مادران شیرده نیز مناسب است و روی تولید شیر تاثیر نمی گذارد . چون میرنا به صورت موضعی عمل می كند و آثار سیستمیك آن حداقل است .
 
میرنا در چه مواردی مصرف می شود ؟
پیشگیری از بارداری ، قاعدگی ها با خونریزی زیاد ، قاعدگی دردناك جایگزین پروژسترون خوراكی در هورمون درمانی برای رفع علائم یائسگی از موارد مهم استفاده از میرنا می باشد .
آیا میرنا در پیشگیری از حاملگی موثر می باشد ؟
میرنا در حال حاضر موثرترین روش قابل برگشت پیشگیری از بارداری بوده و اثر آن تقریبا معادل بتن لوله هاست . این وسیله باعث ایجاد تاثیر مثبت بسیار بیشتر ، عوارض جانبی محدودتر و همچنین پذیرش بهتر بیماران در دراز مدت خواهد بود .
 
آیا در ابتدای استفاده از میرنا نیازی به استفاده از وسیله دیگر ضد حاملگی وجود دارد ؟ ‏
خیر ، اثر ضد بارداری میرنا بالافاصله پس از استفاده آغاز شده و نیازی به استفاده از روش دیگر ضد بارداری وجود ندارد .
 
طول اثر میرنا چند سال است ؟
میرنا دارای طول اثر حدود 5 سال می باشد .
 
چه زمان میرنا درون حفره رحم قرار داده می شود؟
زمان قراردادن این وسیله درون حفره رحم هفت روز اول سیكل ماهانه می باشد .
 
لكه بینی با میرنا ، از نظر شرعی چه حكمی دارد ؟
لكه بینی با میرنا از نظر شرعی حكم استحاضه را دارد.
 
چگونه میرنا باعث افزایش ذخایر آهن بدن می شود؟
پس از چند ماه استفاده از میرنا به میزان قابل ‏توجهی درد ، حجم و طول مدت خونریزی قاعدگی تا حدود 80% كاهش می یابد كه این اثر در افزایش ذخایر آهن و هموگلوبین خون در خانم ها بسیار موثر است .
 
سایر مزایای میرنا كدام اند ؟
میرنا بر خلاف سایر آی . یو . دی ها ، نه تنها باعث عفونت لگن نمی شود بلكه نقش محافظت كننده در برابر عفونت را دارد ( با اثر بر افزایش غلظت موكوس دهانه رحم )
میرنا بر خلاف سایرآی . یو . دی های ا حتمال بروز حاملگی نابجا را افزایش نمی دهد .
به دلیل كاهش ضخامت بافت مخاطی رحم ، در كاهش خطر سرطان رحم موثر است .
ثابت شده است كمی میرنا باعث از بین بردن دردهای لگنی لكه در اثر آندومتریوز ایجاد شده است می شود .
كمترین میزان دوز هورمون را دارد . ‏
در مرحله پیش از یائسگی تضمین كننده پیشگیری است . و درعین حال روش مطمئن با انتقال آرام و تدریجی به جای درمان جایگزینی با هورمون می باشد.
اثر بخشی میرنا در درمان خونریزی زیاد قاعدگی قابل مقایسه باتخریب لایه آندومتر (برداشتن لایه ای از بافت داخل رحم كه ا غلب خانم ها با نام كورتاژ تشخیصی با آن آشنا هستند ) و یا برداشتن رحم است.
 
توجه : با شناخت میرنا ، حق انتخاب بهتر می شود ، زیرا بیشتر زنان یك شیوه غیر جراحی موثر برگشت پذیر كه فواید دیگری برای سلامت آنان دارد را ترجیح می دهند .