تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - پاپ اسمیر «تست غربالگری سرطان دهانه رحم»

پاپ اسمیر «تست غربالگری سرطان دهانه رحم»

 

سلامت یكی از مهمترین عوامل موثر در بهره‌وری خانواده و جامعه محسوب می‌شود و سرطان یكی از بیماریهای مزمن غیرواگیر است كه سلامت افراد را به خطر انداخته برجسم، روان و وضعیت اقتصادی و اجتماعی فرد و خانواده تأثیر می‌گذارد.

 

امروزه سرطان‌ها یكی از علل عمده مرگ و میر در جوامع بشری محسوب می‌گردند. در زنان نیز سرطان‌ها یكی از سه علت اول مرگ در كلیه سنین می‌باشند.

 

حدود 50 سال قبل سرطان دهانه رحم اولین علت مرگ و میر زنان ناشی از سرطان در كشورهای پیشرفته بوده است اما میزان مرگ و میر ناشی از آن به دوسوم تقلیل پیدا كرده و در حال حاضر هشتمین علت مرگ و میر ناشی از سرطان است. علت چنین كاهش در مرگ و میر: تشخیص زودرس و به موقع بیماری است كه می‌تواند مدیون آزمایش سلول شناسی به روش پایانیكولا یعنی پاپ اسمیر باشد. خوشبختانه سرطان گردن رحم یك بیماری قابل پیشگیری است. زیرا این سرطان یك سیر طولانی قبل از شروع تهاجم دارد و مراحل پیش بدخیمی آن بالغ بر 20-10 سال طول می‌كشد، پس قابل پیشگیری خواهد بود.

 

این سرطان قابلیت تشخیص زودرس را دارد.

 در 60 درصد موارد احتمال پسرفت خود به خود ضایعه، در 30 درصد بقای ضایعه و در 10% احتمال پیشرفت ضایعه می‌باشد.

 

پاپ اسمیر

 پاپ اسمیر عبارت است از بررسی سیتولوژیك (سلول شناسی) بافت سطحی دهانه رحم جهت شناسایی سلول‌های غیرطبیعی كه نشانگر احتمال وجود بدخیمی‌های دهانه رحم می‌باشند.

اگرهمه خانم‌ها معاینات لگن و آزمایش پاپ اسمیر را به طور منظم انجام دهند بیشتر وضعیت‌های پیش سرطانی را می‌توان قبل از این كه سرطانی شود، شناخت و درمان كرد. بیش از 95% نتایج پاپ اسمیر منفی است و كمتر از 5% آنها تغییرات پیش بدخیمی را نشان می‌دهند.

 

از چه سنی باید پاپ اسمیر انجام شود؟

 در كلیه خانم‌ها پس از ازدواج غربالگری آغاز می‌شود. در خانم‌های سنین 18 سال یا پایین‌تر در صورت ازدواج، حداكثر تا 3 سال پس از ازدواج، غربالگری سرطان رحم شروع می‌شود.

 

پس از انجا 3 نمونه پاپ اسمیر طبیعی و قابل اعتماد و در صورت عدم وجود فاكتورهای خطر می‌توان تكرار پاپ اسمیر را هر 3 سال یكبار انجام داد و نیازی به تكرار سالیانه پاپ اسمیر نمی‌باشد.

 

در صورتیكه فاكتورهای خطر مثل:

1-      عفونت باكتریال

2-      عفونت با ویروس پاپیلوما (HPV) و تب خال

3-      دیسپلازی متوسط سرویكس (دهانه رحم)

4-      شك به سرطان سرویكس

5-      و رفتارهای پرخطر (مانند: داشتن شریك جنسی متعدد یا....) وجود داشته باشد پاپ اسمیر سالیانه توصیه می‌شود.

 

انجام پاپ اسمیر در خانم‌های سنین 65 سال و بالاتر را در صورتی كه حداقل سه نمونه پاپ اسمیر طبیعی و قابل اعتماد داشته باشند و در تاریخچه 10 سال گذشته نیز هیچ گونه پاپ اسمیر غیرطبیعی نداشته باشند را با اطمینان خاطر می‌توان متوقف نمود.

 

در صورت خروج كامل دهانه رحم بدلیل بیماری خوش‌خیم، دیگر نیازی به انجام پاپ اسمیر نمی‌باشد. در صورت خارج كردن كامل دهانه رحم بدلیل بدخیمی یا سرطان مهاجم باید سالیانه قله واژن معاینه شده و پاپ اسمیر انجام شود. در خانم‌هایی كه رحم آنها برداشته شده است اما دهانه رحم آنها باقی مانده است، بررسی دهانه رحم باید طبق شرایط استاندارد صورت پذیرد.

 

عوامل خطرساز در سرطان دهانه رحم: 

سطح اقتصادی – اجتماعی پایین، پایین بودن سن اولین آمیزش جنسی، تعدد شریك جنسی و همچنین تعداد شریك جنسی در همسر فرد نیز عوامل موثری هستند (این سرطان بدون مقاربت جنسی دیده نمی‌شود)

 

سایر عوامل خطرساز عبارتند از:

سیگار كشیدن ( در زنان سیگاری شانس ابتلا دوبرابر بیشتر از زنان غیرسیگاری است) تعداد بارزداری سابقه فامیلی – عفونت‌ها و عدم ختنه شدن شریك جنسی نیز از عوامل خطر در بروز سرطان دهانه رحم محسوب می‌شوند. بنابراین زنانی كه بیشتر در معرض سرطان دهانه رحم هستند عبارتند از:

1-      زنانی كه در سنین پایین ازدواج می‌كنند.

2-      زنانی كه چندین بار ازدواج كردند.

3-      زنانی كه شوهرانشان قبلاً همسر مبتلا به سرطان دهانه رحم داشتند.

4-      زنانی كه دخانیات مصرف می‌كنند (هرچه تعداد سیگار مصرفی بیشتر باشد خطر ابتلا افزایش می‌یابد)

5-      زنانی كه همسرانشان ختنه نشده‌اند.

6-      زنانی كه دچار كمبود ویتامین Aو C و اسیدفولیك هستند.

 

شرایط تهیه نمونه: 

بعد از اتمام قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی می‌توان نمونه پاپ اسمیر را تهیه كرد اما بهترین زمان تهیه نمونه حدود دو هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی (روز دهم تا هجدهم سیكل) می‌باشد.

 

انجام پاپ اسمیر بدنبال زایمان باید حداقل 8 هفته پس از زایمان و ترجیحاً با فاصله زمانی بیشتری صورت گیرد.

 

در صورتی كه اطلاعات بدست آمده در پاپ اسمیر برای ارزیابی بیمار ناكافی باشد ارزیابی مجدد در فاصله 6 ماه بعد صورت می‌گیرد.

 

توجه شود كه تكرار مجدد نمونه‌گیری پاپ اسمیر باید با فاصله زمانی بیشتر از 8 هفته از انجام اسمیر قبلی صورت پذیرد. در خانم‌هایی كه سابقه پاپ اسمیر با سلولهای غیرطبیعی دارند، پاپ اسمیر سالیانه تكرار می‌شود تا زمانی كه در 5 سال متوالی شواهدی از سلول‌های غیرطبیعی در پاپ اسمیر مشاهده نشود سپس بررسی به صورت 3 سال یكبار صورت می‌گیرد.

 

بهترین راه جلوگیری از بروز سرطان دهانه رحم انجام زودهنگام آزمایش پاپ اسمیر برای غربالگری وجود سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم می‌باشد.