تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - بیش فعالی مثانه یا OverActive Bladder


بیش فعالی مثانه یا OverActive Bladder
تعریف بیماری بیش فعالی مثانه كدام است؟
بیش فعالی مثانه عبارت است از میل شدید ناگهانی (ارجنسی) برای خالی كردن مثانه است كه ممكن است با بی‌اختیاری ادرار همراه باشد. به طور معمول تكرر ادرار و ادرار شبانه نیز از علائم دیگر این بیماری هستنــد. مجمـــوعه ایـــن علائم بـه علائم ادراری تحتانی تحریكی یا Storage LUTS معروف هستند. اثر عمده این بیماری كاهش كیفیت زندگی بیماران و مغایرت آن با زندگی اجتماعی معمولی می‌باشد.
 
میزان ابتلا به بیماری چقدر است؟
این بیماری در عالم از علل عمده صرف هزینه درمانی برای بیمار و سیستم بهداشتی درمانی است. در اروپا حدود 49 میلیون و در آمریكا نزدیك به 33 میلیون نفر به علائم بیش فعالی مثانه مبتلا هستند. این نسبت بالاتر از شیوع بیماری فشارخون، آسم و دیابت می‌باشد! شیوع بیش فعالی مثانه با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد و البته این بیماری یك فرآیند طبیعی در نتیجه بالا رفتن سن نمی‌باشد. به نظر می‌رسد در ایران تعداد این بیماران زیاد است اما تاكنون مطالعه‌ای در این مورد انجام نشده است.
 
وضعیت درمانی مبتلایان چگونه است؟
به دلیل ناشناخته ماندن این بیماری و نسبت دادن علائم بیماری به سایر بیماریها، تنها عده معدودی از درمان مناسب بهره می‌برند.
 
در تعدادی از این بیماران میزان علائم در حد غیرقابل تحمل بوده و باعث صرف هزینه قابل توجه از جانب بیمار و دستگاه‌های بهداشتی برای درمان می‌شود. به علاوه به دلیل وحشت اكثر مردم از بیماریهای كلیه و نسبت دادن علائم ادراری ناشی از بیش فعالی مثانه به احتمال خرابی كلیه، كیفیت زندگی مبتلایان به مقدار بیشتر از معمول صدمه خواهد دید.
 
تشخیص بیماری چگونه داده می‌شود؟
 شرح حال، معاینه و استفاده از پرسشنامه‌های تدوین شده مناسب اولین قدم در تشخیص بیماری است.
 
رد عفونت‌های ادراری و سایر بیماریهای دارای علامت مشابه با آزمایش‌های مناسب یا بررسی‌های تصویربرداری مختلف در ابتدا لازم است. برای تشخیص خود بیماری از تست اورودینامیكی استفاده می‌گردد.
 
درمان چگونه است؟  
درمان شامل یك یا چند مورد از موارد زیر است:
1-   تغییر در شیوه رفتار شامل اجتناب از مصرف نوشابه و چای و سایر مایعات در مواقع خاص تجویز داروهای آرام‌كننده عضله و مخاط مثانه
2-      تجویز دارو به داخل مثانه
3-      درمان با امواج الكتریكی متعادل كننده و ندرتا استفاده از اعمال جراحی
 
نتایج درمان چگونه است؟
شناسایی و درمان بیش فعالی مثانه در اوائل بیماری در مراقبت بیماران نقش بهتر و در كاهش هزینه‌ها نیز موثرتر خواهد بود. اما در عمل تاخیر زیاد در شناسایی و نیز در تداوم پی‌گیری درمانی وجود دارد. شناساندن بیماری به افراد جامعه از پدیده شرم از اعتراف به بیماری و تسلیم شدن در مقابل این طرز فكر كه بی‌اختیاری بخشی از بالا رفتن سن است خواهد كاست و به بالا بردن اعتماد به نفس و كیفیت زندگی مبتلایان كمك خواهد كرد.