تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - عفونت ادراری

عفونت ادراری

 

ادرار طبیعی فاقد باكتری می باشد در زمان ادرار كردن باكتری موجود در پوست یا منفذ به سمت بالا و مثانه حركت كرده و زمانی كه این حالت رخ دهد باكتری منجربه بروز عفونت و التهاب در مثانه می شود و سبب درد در قسمتهای تحتانی شكم و پهلو می شود كه به بیماری عفونت مثانه یاسیستیت گویند اگر باكتری به سمت بالا حركت كند سبب درگیری كلیه ها و عفونت آنها می شود در بسیاری از اطفال وجود عفونت ادراری می تواند نشان دهنده وجود ناهنجاری در مجاری ادراری باشد كه فرد را مستعد ایجاد این بیماری می كند. در دوران شیرخوارگی نسبت ابتلا در دختران و پسران یكسان است پس از سال اول شیوع در دختران بیش از پسران بوده و غالبابه علت  ارگانیسم های انتقالی از مجرای ادراری می باشد .

 

علت :

اكثر عفونتها مربوط به مثانه است و عامل آن اشرشیاكلی می باشد . عفونتهای عود كننده مثانه سب تغییرات التهابی شده و ساختمان طبیعی مجرای ادراری را تحت تاثیر قرار داده و نهایتا سبب پس زدن صعودی ادرار از مثانه خواهد شد . پیامد اینحالت دسترسی عفونتها به قسمتهای فوقانی سیستم ادراری است و مداومت اینحالت منجربه عفونت كلیه می شود .

 

علایم :

عفونت ادراری باعث تحریك پوشش مثانه - پیشابراه - حالب و كلیه ها می شود و این تحریك همانند تحریك بینی یا حلق در طی سرماخوردگی است .اگر كودك دچار تب در یك روز باشد بدون آنكه آبریزش بینی یا هر گونه علامت دیگری داشته باشد باید از نظر مثانه مورد بررسی قرار گیرد . كودكان بزرگتر از درد شكم و لگن شكایت دارند . گریه كردن در هنگام ادرار و قطره قطره آمدن ادرار نشانه دیگر این بیماری است اگر درد در ناحیه پهلو یا كمر كودك احساس شود و کودک از آن شكایت كند احتمال عفونت كلیه ها را مطرح می سازد .

ادرار ممكن است بوی غیر طبیعی داشته و جریان آن كند به نظر برسد . سایر علایم مثل تحریك پذیری - اسهال - بی اشتهایی - استفراغ و خون در ادرار می باشد

 

آزمونهای تشخیصی :

كشت ادرار وجود باكتری یا گلبولهای سفید خونی را نشان می دهید . كشت ادرار مثبت است و در صورت عدم درمان ممكن است ظرف یك هفته علایم فروكش یافته ولی مجددا شروع خواهد شد .

 

درمان :

اكثرا كودكان مبتلا در منزل تحت مراقبت قرار می گیرند پیش از شروع درمان كسب نمونه ادراری جهت كشت ضروری است . از آنجائیكه عامل آن اكثرا اشرشیاكلی است لذا استفاده از داروهای زود اثر سولفانامید یا آموكسی سیلین به مدت 14-10 روز ضروری است . اكثرا كودكان پاسخ مناسبی به این داروها نشان می دهند ظرف مدت 2-1 هفته پس از اتمام دارو بایستی مجدا كشت ادرار انجام شده و در صورتی كه كودك به داروهای خوراكی پاسخ مناسب نداد استفاده از آنتی بیوتیك تزریقی ضرورت دارد .

 

آموزش به والدین :

به مادر تاكید می شود كه آنتی بیوتیك تجویز شده توسط پزشك را به طور كامل استفاده نماید و پس از اتمام دوره درمان مجددا جهت كشت ادرار مراجعه نماید

مصرف زیاد مایعات در كودكان  مبتلا به عفونتهای ادراری حاد مناسب می باشد . رعایت این امر در مصرف داروهای سولفا بعلت تشكیل كریستال در سیستم ادراری ضروری است والدین باید در جریان عوامل مستعد كننده سیستم ادراری قرار گیرند و شیوه های پیشگیری باید ذكر شود به كودكان مونث توصیه می شود كه در تمییز كردن قسمت تناسلی همواره از قسمت قدامی - فوقانی بسوی خلفی - تحتانی انجام دهند .

به والدین توصیه می شود حمام وان مناسب نبوده و باید دوش بگیرد . استفاده از شورتهای پنبه ای امكان تهویه را به وجودمی آورند . به كودكان باید توصیه كرد مكرر و به طور كامل ادرار نموده و از حبس ادرار جلوگیری نمایند 

استفاده از مایعات زیاد خصوصا نوعی كه به اسیدیته ادرار كمك می كند ترجیح داده می شود مثل آب سیب و مایعات حاوی پروتئین حیوانی .

به مادر توصیه می شود كه به دلیل جلوگیری از عود پیگیری درمان را انجام داده و كشت متناوب ادرار برای بررسی كودك ضروری می باشد .