تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - اوریون mumps


اوریون یك عفونت بسیار واگیردار mumps

اوریون در قدیم یكى از شایع ترین بیمارى هاى مربوط به كودكان بوده و در این فصول خیلى از خانواده ها درگیر آن مى شدند اما واكسیناسیون علیه این بیمارى باعث شد تا كمى شیوع آن كمتر شود اما باز هم خانواده ها باید بسیار مواظب آن باشند.

اوریون یك عفونت ویروسى و بسیار واگیردار است كه باعث تورم غدد بزاقى در ناحیه زیرین و بالایى استخوان فك پایین مى شود. این بیمارى در هر سنى بروز مى كند اما شایع ترین سنینى كه شما مى توانید اوریون را در آنها ببینید كودكان 12-2 سال است كه بسیار گرفتار آن مى شوند. انتقال این ویروس از طریق فرد به فرد است. ویروس اوریون در ناحیه بینى، حلق، دهان و غدد بزاقى شخص بیمار زندگى مى كند و از طریق عطسه و سرفه در هوا پخش مى شود. این ذرات حاوى ویروس سپس از طریق هوا و استنشاق وارد بدن فرد سالم شده و او را مبتلا مى كند. ویروس پس از وارد شدن به بدن به غدد بزاقى مى رود و در آنجا سریعاً گسترش مى یابد و بدین دلیل است كه شما شاهد روز به روز بزرگتر شدن غدد بزاقى فرزندتان هستید.

 

علائم بیمارى

معمولاً پس از 18 روز از ورود ویروس به بدن، علائم بیمارى شروع مى شود. كودك در ابتدا دچار تب، كاهش اشتها و سردرد مى شود. سپس كم كم التهاب، تورم و درد در ناحیه غدد بزاقى ناحیه مذكور به سراغ كودك مى آید و او را بسیار آزار مى دهد.

به غده مذكور كه دست مى زنید سفت و دردناك شده و كودك سریع سر خود را به عقب مى كشد و از لمس شما دورى مى كند. درد غدد بزاقى به هنگام جویدن و غذا خوردن و حتى نوشیدن زیاد مى شود. از این رو كودك غذا نمى خورد و روز به روز ضعیف تر مى شود. علاوه بر آن امكان دارد كودك دچار تورم دردناك بیضه ها شود و یا سردردهاى شدید به سراغش بیاید كه باید سریعاً به پزشك مراجعه كنید چرا كه این علائم، علائم بسیار خطرناكى است.

 

عوارض احتمالى اوریون

همان طور كه گفتیم احتمال دارد بیضه كودك متورم و دردناك شود كه علامت بسیار خطرناكى است. چرا كه خطر عقیم شدن كودك را در آینده به همراه دارد. سردرد شدید مى تواند نشان دهنده عفونت مغزى یا پرده هاى مغز (مننژیت) باشد كه مى تواند بسیار خطرناك باشد و خطر مرگ را براى كودك به همراه داشته باشد. التهاب پانكراس و لوزالمعده هم وجود دارد كه در این مورد كودك دچار درد شكم، تهوع و استفراغ مى شود. از ین رو اگر هر مورد از علائم فوق را دیدید سریعاً به پزشك مراجعه كنید، چرا كه سلامتى كودكتان شدیداً در خطر است.


پیشگیرى
واكسیناسیون اوریون را در كودكان در سنین مقتضى انجام دهید. استفاده از واكسن یا یك بار مبتلا شدن به اوریون باعث مى شود كه دیگر مبتلا به اوریون نشوید. این واكسن كه همان واكسن MMR است، به صورت زیرجلدى یكى در سنین 6-4 سالگى و دیگرى در سن 15-12 سالگى تزریق مى شود و مصونیت كامل كودك را در پى دارد.

 

وظیفه شما

-         از كمپرس گرم و یا سرد حتماً استفاده كنید. براساس اینكه كدام كمپرس، درد و تورم كودكتان را كمتر مى كند از آن استفاده كنید. كیسه حاوى آب گرم و یا سرد را روى غدد بزاقى و محل تورم بگذارید تا دردش ساكت شود.

-         معمولاً تا دو هفته پس از بروز بیمارى و تورم غدد بزاقى از رفتن فرزندتان به مدرسه خوددارى كنید؛ چرا كه مى تواند ویروس را به بچه هاى دیگر انتقال دهد.

-         استراحت زیاد در بستر ضرورى نبوده و بگذارید كودك بازى و فعالیت كند.

-         از غذاهایى كه سفت و یا ترش هستند و آشامیدنى هاى ترش مثل آب پرتغال كه باعث تشدید درد كودك مى شوند، پرهیز كنید.

-         اگر درد كودك شدید بود، طبق نظر پزشك مى توانید از استامینوفن معمولى براى كاهش درد كودك استفاده كنید.

-         كودك را از رفتن به جمع خوددارى كنید. بگذارید كاملاً حالش خوب شود. معمولاً وقتى تورم و درد غدد بزاقى كودك كاملاً برطرف شد، حال كودك خوب شده است و مى تواند به مدرسه برود.

-         چنانچه علائمى همچون تب شدید، استفراغ، شكم درد، درد بیضه ها، مخصوصاً اگر دوطرفه باشد، سردرد شدید، سفتى و دردناك شدن گردن را در كودك مشاهده كردید سریعاً به پزشك مراجعه كنید.

-         و آخر اینكه اوریون بیمارى خفیفى است كه اگر توسط پزشك متخصص درمان صورت گیرد، سریعاً كودكتان بهبود مى یابد. پس نگران نباشید.