تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - بیماری ام اس چیست ؟


بیماری ام اس چیست ؟
بیماری ام اس یكی از بیماریهای دستگاه اعصاب مركزی ، یعنی مغز و نخاع می باشد بیماری مزمنی است كه برای مدت طولانی ادامه یافته و معمولا در سنین بین 20 تا 40 سال بروز می كند .
این بیماری زنان را بیشتر از مردان گرفتار می كند ( به نسبت سه زن در برابر دو مرد ) میزان ابتلا به ام اس در اروپا تقریبا یك نفر از هر هزار نفر می باشد ، اما در منطقه خاورمیانه این نسبت 4/42 نفر از هر صد هزار نفر است .
برای اینكه بدانیم بیماری ام اس چگونه بروز می كند لازمست ابتدا ساختمان دستگاه عصبی را بشناسیم .
دستگاه عصبی از مغز و نخاع تشكیل شده ا ست . علاوه برآنها رشته های عصبی ، نقش تعیین كننده ای در انتقال اطلاعات حركتی و حسی ایفاء می كنند .
 
هنگامیكه دچار بیماری ام اس می شوید ، چه اتفاقی رخ می دهد ؟
رشته های عصبی در مغز و نخاع توسط یك لایه محافظ به نام « میلین » (MYELIN) پوشیده شده اند ، كه همانند یك ماده عایق عمل كرده و موجبات انتقال بسیار سریع اطلاعات از مغز به دیگر بخشهای بدن را فراهم می كند .
هنگامی كه شخص دچار این بیماری می شود این لایه آسیب دیده و پیامهای ارسالی از دستگاه عصبی به كندی انتقال یافته و یا كلا متوقف می شوند .
این امر روی توان رشته های عصبی برای انتقال پیامها اثر می گذارد برای این آسیب دو علت وجود دارد ؛ پلاكهای التهابی كوچك در میلین ، صدمه دیدن و یا از بین رفتن میلین.
امكان دارد این التهاب برای چند هفته ادامه یافته و بعد از گذشت این مدت دستگاه عصبی به وضع طبیعی خود باز می گردد، و یا ممكن است این روند التهابی مجددا فعال شود و از خود ضایعاتی به جای بگذارد چنانچه میلین كلا از بین برود ، بازسازی آن امكان پذیر نیست .
 
عامل بیماری ام اس چیست ؟
عقیده همگان بر این است كه ام اس معلول یك علت نیست ، بلکه معمولا مجموعه ای از عوامل سبب بروز این بیماری می شوند .
احتمال دارد كه بیماران ام اس به علت عوامل ژنتیكی مستعد ابتلا به این بیماری باشند ، سپس به علت یك عامل ناشناخته محیطی ، بدن آنها حمله به سیستم اعصاب مركزی را آغاز می كند .
 
طبقه بندی انوع بیماری ام اس :
ام اس عود كنند ه- بهبود یابنده
Relapsing Remitting Multiple Sclerosis  
در این نوع ام اس ، وقفه هایی بین حمله ها وجود دارد ممكن است بیماری به كلی فروكش كرده یا شدت حمله كاهش پیدا كند . در دوران بهبودی بیماری ، ناتوانی در اعضا بیشتر نمی شود .
 
ام اس پیشرونده - عود كننده
Progressive Relapsing Multiple Sclerosis
در این نوع ام اس ، بیماری از ابتدا شدید و در حال پیشرفت می باشد و علاوه بر تشدید بیماری ، دورانهایی از فروكش و بهبودی وجود دارد كه هنگام عود مجدد ، همراه با تشدید ناتوانی اعضا است .
 
ام اس پیشرنده ثانویه :
Secondary Progressive Multiple Sclerosis
این نوع بیماری به صورت فرم عود كننده - بهبود یابنده شروع شده و پس از مدتی فرم پیشرونده پیدا می كند سیر بیماری همراه با پیدایش حملات و یا بدون عود می باشد ؛ گاهی مابین حملات بهبودی مختصری مشاهده می گردد .
 
ام اس پیشرونده از ابتدای بیماری
Primary Progressive Multiple Sclerosis
این نوع ام اس از همان ابتدا با ناتوانی رو به ازدیاد اعضای بدن همراه بوده و مدت زمان فروكش كردن و بهبود بیماری موقت و كوتاه است .
 
بیماری ام اس چگونه پیشرفت می كند ؟
به سختی می توان گفت این بیماری در هر فرد چه روند پیشرفتی دارد . مسیری كه بیماری ام اس طی می كند بستگی به شدت التهاب ضایعات میلین دارد . بروز التهاب از طریق تغییرات علائم بیماری قابل مشاهده است . این دوران به عود (RELAPSE) و یا شدت گرفتن (EXACERBATION) معروف می باشند ، و هنگامیكه التهاب فروكش می كند علائم بیماری كم می شوند و این به معنای فروكش كردن شدت علائم بیماری (REMISSION) و یا بهبودی (RECOVERY) است با این حال احتمالا برخی علائم باقی خواهند ماند و در برخی حالات این علائم برای چند هفته ادامه خواهند داشت ، و ممكن است با از بین رفتن میلین ، پیشرفتی تدریجی در علائم بیماری حاصل شود . با توجه به وجود موازنه ای بین عود بیماری و از بین رفتن تدریجی میلین ، می توان انواع این بیماری را از نظر بالینی طبقه بندی نمود .
 
علائمی كه ممكن است با ابتلا به ام اس به وجود آیند ؟ كدامند ؟
چون رشته های عصبی در چند نقطه از دستگاه اعصاب مركزی آسیب می بیند ؛ امكان دارد بیماران در معرض مجموعه متنوعی از علائم قرار گیرند كه برخی از آنها بیشتر بروز كرده و برخی كمتر ظاهر می شوند این علائم شامل موارد زیر است :
- تاری دید
- كاهش نیروی عضلانی در دستها و پاها
- احساس كرختی و یا تیر كشدن در پاها و یا دستها
- احساس درد به هنگام راه رفتن
- ناتوانی در كنترل مثانه و روده ها
- مشكلات جنسی
- عدم تعادل
- خستگی
- نا توانی در فكر كردن
- تغییرات مزاج / افسردگی
 
بیماری ام اس چگونه درمان می شود ؟
ام اس بیماری مزمنی است كه نمی توان آن را به طور كامل مداوا نمود ، ولی این به معنای عدم امكان درمان آن نیست ، درمانهای رایج عبارتند از :
 
كورتیكواستروئیدها :
این مواد به عنوان ضد التهاب معروف هستند و هیچ تاثیری در پیشروی بیماری ام اس ندارند . ولی می توانند شدت عود بیماری را كاهش دهند . تاثیرشان روی علائم حركتی بیشتر از علائم حسی و تعادلی می باشد.
 
اینترفرونها :
اینترفرونها از پروتئین های طبیعی خالص ساخته می شوند و به سه نوع آلفا ، بتا و گاما تقسیم می شوند ثابت شده ا ست كه اینترفرونهای بتا احتمال عود بیماری را به نسبت 30% در بیماران ام اس عود كننده بهبود یابنده كاهش داده و پیشرفت بیماری را كند می كنند اینترفرونها به صورت تزریقی وجود دارند و مقدار و نحوه تزریق آنها متفاوت است یك بار در هفته ، یك روز در میان ، یا سه روز در هفته اینترفرون بتا در بیماری ام اس پیشرونده ثانویه موثر می باشد اما دلایل كافی برای تاثیر آن در نوع ام اس پیشرونده از ابتدای بیماری در دست نیست .
 
كجا می توان اطلاعات بیشتری درباره بیماری ام اس به دست آورد ؟
امید است پس از خواندن این بروشور اطلاعات و توصیه های كاربردی درباره نحوه ادامه زندگی با بیماری به دست آورده باشید .
بدانید علیر غم ابتلا به بیماری ام اس، هنوز می توانید زندگی را به نحو مطلوب ادامه دهید ، مشروط بر اینكه با شرایط جدید و متغیر هماهنگ شوید .
برای كسب اطلاعات بیشتر درباه بیماری ام اس با پزشك خود مشورت نمائید .