تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - تالیوم اسکن(قلب)

تالیوم اسکن(قلب)

 

با توجه به اینكه قلب عضو حساس بدن بشمار می رود در صورت هر گونه اشكال در این عضو خون رسانی ، كلیه بافتهای بدن مختل شده لذا بافتهای بدن از لحاظ اكسیژن و تغذیه دچار نقصان شده و ا گر این روند ادامه پیدا كند به مرگ بافت و عضو و در نهایت بیمار منجر می شود. لذا پیگیری بیماریهای قلبی همانگونه كه عموم مردم در جریان این امر هستند واجب و تشخیص زودتر بیماریهای عروقی قلبی بصلاح است. در روش پزشكی هسته ای ماده رادیواکتیو وارد بدن شده در قلب تجمع می یابد با توجه به خونرسانی خود قلب مشخص می شود كه چه مقدار از بافت قلب ماده رادیواكتیو را جذب كرده و كدام قسمتهای قلب این ماده را جذب نكرده است اسكن قلب با تزریق ماده رادیواكتیو به اسم ‏MIBI-TC9900‏ در دو مرحله ورزش و مرحله استراحت انجام می شود با توجه به اینكه در مرحله ورزش ، قلب در حال فعالیت می باشد ضربان قلب بالارفته و عروق متسع می شوند (به صورت طبیعی) اما در بیماری كه تنگی یكی از عروق قلبی را دارا است بدلیلی اینكه قبلا این عمل اتساع عروق به منظور جبران كاهش خونرسانی به بافت قلب به صورت طبیعی اتفاق افتاده است لذا در مرحله تست ورزش با وجود اینكه ضربان قلب بالا رفته اما عروق مذكور اگر اتساع پیدا نمی كنند در نتیجه خون كمتری به بافتی از قلب كه از آن رگ خون می گیرد می رسد به این حالت بیمار  می گویند دچار ایسكمی شده است .

متخصص قلب و عروق و پرستاری مجرب بخش ‏ccu‏ در كنار شما هستند و هیچ خطری شما را تهدید نمی كند در این موقع است که ماده رادیواكتیو به شما در حین عمل تست ورزش تزریق می شود تا بلافاصله به تمام قلب رفته و به جاهایی كه تنگی عروق دارند نیز عبور كرده در نتیجه جائی كه خون بیشتری به بافت قلب رفته باشد جذب ماده رادیواکتیو بیشتر و جائی كه خون كمتری باشد جذب كمتری اتفاق می افتد هنگام تست ورزش بیماران از لحاظ قلبی كامل مانیتورینگ می شوند و هر گونه اختلال ‏ECG‏ (نوار قلب) آنها كامل بررسی شده و در صورت لزوم تست ورزش قطع خواهد شد . در بعضی از بیماران به علت مشكلات حركتی ناشی از آرتروز یا دیسك كمر یا به هر دلیلی كه بیمار نتواند تست ورزش را اجرا كند به صورت جبرانی از دارویی به نام دی پیریدآمول متناسب با وزن بیمار استفاده می شود این دارو نیز مشابه تست ورزش عروق خونی را متغیر می كند اما عوارضی همچون سردرد، سرگیجه حالت  تهوع و گرگرفتگی بدن دارد البته در همه بیماران اتفاق نمی افتد در صورت بوجود آمدن این عوارض بعد از تزریق ماده رادیواكتیو داروئی جهت برطرف كردن عوارض آن تزریق می شود كه بیمار احساس امنیت بیشتری داشته باشد. مرحله بعدی مرحله استراحت است در این مرحله قلب در حالت استراحت بررسی می شود بیمار پس از ورود به بخش اسكن بعد از تزریق ماده رادیواكتیو یك لیوان شیرخورده و منتظر می ماند تا دارو كاملا جذب شده و شیر كه تخلیه كبد و كیسه صفرا را دارد تاثیر خود را داشته باشد سپس به اتاق اسكن راهنمایی می شود .

دسته بندی انجام اسكن قلب:

1- پذیرش

2- قطع داروهای كاهش دهنده ضربان قلب و فشار خون از جمله پروپرانولول (ایندرال ) متورال - آتنولون و ...

موارد بالا در بیمارانی است كه مرحله تست ورزش را دارند و قرار نیست با داروی دی پیریدامول تست ورزش شوند . در بیمارانی كه طبق نظر پزشك معالج خودشان با تجویز دی پیریدآمول قرار است تست ورزش شوند نیازی به قطع موارد بالا نیست فقط در صورت مصرف قرصهای آمینوفیلین و تئوفیلین قطع این دو گزینه كافی بنظر می رسد.

3- نخوردن چائی در روز اسكن

4- تراشیدن موهای سینه در آقایان

5- ناشتا بودن

6- همراه داشتن یك پاكت شیرپرچرب

چون ماده رادیواكتیو به مقداری در كبد جذب می شود به منظور تخلیه كبد كیسه صفرا از شیر استفاده می شود .

7- پوشیدن لباس راحت

8- نداشتن شیء فلزی در ناحیه قفسه سینه مثل گردنبندهای بلند و سكه ، كلید در جیب  و سراخ و ...

9- همكاری با پرسنل جهت ارائه خدمات مفیدتر و بهتر شدن كیفیت تصویر بردار

چون اسكن حدود 27 دقیقه بطول می انجامد در این مدت بیمار باید از هر گونه سرفه زدن حركت كردن و نفس عمیق جلوگیری كند در غیر این صورت اسكن تكرار خواهد شد و در مراحل بعدی به عبور تخلیه ماده رادیواكتیو در روده بزرگ انجام اسكن با كیفیت بالا مسیر نخواهد بود . ‏

 

مواد رعایت :

چون به بدن شما ماده رادیواكتیو تزریق شده است در دو روز متوالی در نتیجه در طول این مدت و 24 ساعت بعد از آن بیمار نباید نزدیك خانم حامله و بچه های زیر 5 سال باشد حتی در موقع رفتن به دستشویی لازم است آب بیشتری بریزد این داروی تزریق شده برای خود بیمار هیچ ضرورتی ندارد مقدار اشعه دریافتی بیمار به حدی است كه می توان آنرا مقدار با مقدار اشعه عكسهای رادیولوژی مقایسه كرد كه هیچ مشكلی ایجاد نمی كند .