تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - بیماران همودیالیزی


نکات آموزشی جهت بیماران همودیالیزی

 بیمار عزیز برای داشتن کیفیت زندگی بهتر با همودیالیز رعایت نکات زیر مهم است .

 

1- وزن خشک خود را بدانید :

وزن خشک ، وزن ایده آل شما بدون هیچگونه آب اضافه در بدن است که معمولا بعد از دیالیز باید به آن برسید . وزن خشک وزنی است که شما با آن احساس خوبی دارید نه علائم ناشی از افزایش وزن را دارید مانند ( افزایش فشار خون ، تنگی نفس ، ورم دست و پا و صورت ، احساس سنگینی در قفسه سینه ، برجسته شدن ورید گردنی ) و نه علائم از دست دادن بیش از حد آب بدن مانند ( کاهش فشار خون ، گرفتگی صدا ، سرگیجه ، گرفتگی عضلات ، ضعف شدید ) . شما با رسیدن به وزن خشک بعد از دیالیز هیچیک از علائم فوق را نباید داشته باشید . بدانید که وزن خشک قابل تغییر است وممکن است هنگام چاق یا لاغر شدن شما افزایش یا کاهش یابد . مراقب باشید وزن خشک خود را گم نکنید .

 

2- اضافه وزن بین دو دیالیز خود را کنترل کنید.

سعی کنید در فاصله بین دو دیالیز به ازای هر روز بیش از یک کیلوگرم اضافه وزن نداشته باشید یا کمتر از 5% وزن بدن خود را اضافه بیاورید . اضافه وزن بیش از حد ایجاد مشکلات قلبی وریدی نموده و طول عمر شما را کوتاه می کند .‏

 

‏3- مصرف مایعات را کنترل کنید :

اگر هنوز دفع ادرار دارید ادرار 24 ساعته خود را بطور صحیح جمع آوری کنید و عدد 700-500 را به حجم آن اضافه کنید مقدار مجاز مایعات مصرفی شما در 24 ساعت بدست می آید .

بعنوان مثال ساعت 8 صبح مثانه خود را تخلیه کرده و از آن به بعد ادرار خود را در ظرف اندازه گیری جمع آوری کنید تا 8 صبح فردا ، مث4لا اگر ‏CC‏700 در 24 ساعت ادرار داشتید می توانید ‏cc‏1400 ( 1400=700+700 ) مایعات در 24 ساعت مصرف نمائید که حدود 7 لیوان می شود . ( هر لیوان حدود ‏cc‏250 -200 حجم دارد ) اگر دفع ادرار ندارید تنها می توانید ‏cc‏700 مایعات در 24 ساعت مصرف نمائید دقت کنید مایعات شامل آب شیر ، آب خورش ، چای و آب موجود در میوه ها می باشد .

 

4- برای طولانی ترین عمر فیستول خود نکات زیر را رعایت کنید :

1- از هر گونه فشار بر روی محل فیستول خودداری کنید .

2- اجسام سنگین را با دست فیستول دار بلند نکنید .

3- بند ساعت و النگو روی فیستول نبندید

4- هنگام خواب مراقب باشید که محل فیستول زیر سر یا تنه شما نماند .

5- هر روز فیستول خود را لمس کنید و ارتعاش زیر دست را حس کنید در صورت تغییر در جریان خون هنگام لمس آن و هر گونه گرمی و قرمزی غیرطبیعی در محل فیستول ، پرسنل دیالیز را مطلع کنید .

6- در مورد تغییر محل سوزنها با پرسنل دیالیز همکاری کنید و از تزریق مکرر دریک محل اجتناب کنید.

7- حتما قبل از شروع دیالیز و تزریق سوزنها ، دست و ساعد خود را با آب و صابون بشوئید .

8- اجازه ندهید که از دست فیستودار شما فشار خون کنترل شود و یا غیر از همودیالیز تزریقی در آن صورت گیرد.

9- پس از دیالیز از کمپرس سرد در محل تزریق سوزنها ( جهت جلوگیری از خونریزی ) و روز بعد از دیالیز از کمپرس گرم و پماد مخصوص در محل تزریق سوزنها ( جهت ترمیم بهتر عروق ) استفاده نمائید .

10- هرگز روی فیستول کمپرس نگذارید .

 

5- بدانید که همودیالیز تمامی وظایف کلیه را انجام نمی دهد و برای جلوگیری از عوارض ناشی از آن باید داروهایی را بطور معمول مصرف نمائید .

- جهت برقراری تعادل کلسیم و فسفر و پیشگیری از بروز عوارض استخوانی مانند درد ، پوکی استخوان ، تغییر شکلهای استخوانی و شکستگی های خود بخودی، از کربنات کلسیم ( به منظور کاهش فسفر موجود در غذا و جلوگیری از جذب آن ) و روکاترول یا ویتامین ‏D‏ فعال ( به منظور افزایش کلسیم و جذب آن از روده ها ) طبق تجویز پزشک استفاده کنید .

- از آنجایی که ویتامین های ‏B‏ و اسید فولیک ، محلول در آب بوده و از طریق دیالیز آنها را از دست می دهید لذا باید روزانه جبران و بصورت قرص مصرف کنید .

- در صورتی که جهت درمان کمخونی داروی اریتروپوئتین مصرف می کنید حتما کنترل کنید که دچار کمبود آهن نباشید و در صورت نیاز از قرص آهن استفاده کنید .

( ممکن است طبق تجویز پزشک نیاز به آهن تزریقی داشته باشید ) جهت تأثیر بهتر داروی اریتروپوئتین حتما قرص ‏B‏ کمپلکس و اسید فولیک را روزانه مصرف نمائید ، دارو را در یخچال نگهداری کنید بدانید که یکی از عوارض مهم داروی اریتروپوئتین ، افزایش فشار خون است لذا مراقب فشار خون خود باشید و مرتبا از نظر افزایش فشار خون کنترل شوید ، با درمان کمخونی و بهتر شدن اشتها مراقب افزایش وزن خشک و افزایش سموم باشید ( افزایش اوره و پتاسیم ) .

ممکن است در حین درمان با اریتروپورتین نیاز به هپارین بیشتری ضمن دیالیز داشته باشید لذا فیستول خود را روزانه کنترل نمائید و هر گونه تغییر را گزارش کنید .

 

6- رژیم غذایی خود را رعایت نمائید و با مسئول تغذیه مشورت کنید .

بدانید که در مصرف پتاسیم ، فسفر و مایعات باید محدودیت داشته باشید اگر بطور منظم همودیالیز می شوید نیاز به محدودیت در مصرف پروتئین ندارید و می توانید به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود 3/1-1 گرم پروتئین مصرف نمائید . بعنوان مثال اگر وزن شما 70 کیلوگرم می باشد می توانید روزانه 70 تا 90 گرم پروتئین مصرف کنید . توجه داشته باشید که بهتر است از گوشت سفید بیشتر استفاده کنید و از پروتئین های دریایی که حاوی فسفر بالایی می باشند اجتناب کنید .