تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - زخم پای دیابتی


رعایت ده نکته اساسی در بیمار مبتلا به زخم پای دیابتی

افراد دیابتی می توانند از بیماریهای جدی پا که منجر به قطع پا و یا انگشتان گردد، جلوگیری کنند. بین 50 تا 70 درصد موارد قطع اندامهای تحتانی در بیماران مبتلا به دیابت انجام می شود. مراقبت از پا برای هر بیمار دیابتی اهمیت فراوانی دارد.

هر بیمار دیابتی باید قند خون خود را با دقت کنترل کند چون کنترل روزانه آن از عوارض و مشکلات جدی پا جلوگیری می کند. برای پیشگیری از بروز این مشکلات باید مراقبت های پیشگیری کننده به بیماران آموزش داده شود. بنابراین توصیه های ذیل جهت بیماران دیابتی ارائه می شود :

 

1- کنترل روزانه پاها

احساس درد در بیماران دیابتی متناسب با گذشت زمان از بین می رود. بیماران باید پاهای خود را روزانه کنترل کنند که مبادا زخم، برش و التهاب ‏بین انگشتان ایجاد شود و این کار را جزو عادات روزانه قرار دهند. اگر بیمار بدلیل پیری و یا ناتوانی نمی تواند این کار را انجام دهد، اعضای خانواده اش می توانند این کار را انجام دهند.

 

2- شستن روزانه پاها

بیمار باید همیشه پاهای خود را با آب ولرم بشوید. قبل از دوش گرفتن باید آب را امتحان کند که مبادا خیلی داغ باشد. بعد از دوش گرفتن بهتر است پاها خشک شوند و بیمار مطمئن شود که بین انگشتان وی خشک است و محیطی برای رشد قارچ ها بین انگشتان وجود ندارد.

 

3- محافظت پا از سرما و گرما

بیمار دیابتی باید پاهای خود را از تماس با بخاری اجاق گاز، رادیاتور و آتش دور نگهدارد.

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی در ساحل دریا از پماد ضد آفتاب استفاده کند. به هنگام حمام و سونا از کفش یا دمپایی مناسب استفاده کند.

 

4- جلوگیری از خشکی پوست پا

برای نرم نگهداشت پوست پا از ژل، کرم و یا محلول مناسب استفاده شود تا از خشکی آن جلوگیری گردد. باید از مالیدن کرم و یا ژل بین انگشتان اجتناب کرد زیرا ممکن است باعث رشد قارچ بین انگشتان گردد.

 

5- کوتاه کردن ناخن ها

بیمار دیابتی باید در کوتاه کردن ناخن ها دقت کند. ناخن ها باید بصورت عرضی و مستقیم کوتاه شوند و گوشه های آن کوتاه نگردد. اگر ناخن زخمی شده و یا زیر پوست رفته باشد، باید با پزشک معالج مشورت کند.

 

6- پوشیدن کفش و جوراب مناسب

بیمار دیابتی باید همواره از کفش و جوراب مناسب استفاده کند. زیرا ممکن است به هنگام راه رفتن چیزی به پای وی آسیب رساند. همچنین پوشیدن جوراب و کفش از ایجاد زخم و عفونت جلوگیری می کند.

از جوراب های سفید و تمیز استفاده کند و از پوشیدن جوراب هایی که کش محکم دارند، خودداری کند.

 

7- برخورد مناسب با میخچه پا

اگر در پای بیمار دیابتی میخچه ایجاد شود، باید در اولین فرصت با پزشک معالج خود مشورت کند تا بهترین درمان انجام شود. می توان بعد از حمام یا دوش گرفتن از سنگ پا استفاده کرد ولی استفاده از داروهای اسیدی یا اشیاء برنده جهت از بین بردن میخچه ممنوعیت دارد، زیرا این کار خود باعث آسیب پوستی می شود.

 

8- حفظ جریان خون پا

بیمار دیابتی دو یا سه بار در روز انگشتان پا را به مدت پنج دقیقه حرکت دهد و مفصل زانو را به سمت بالا و پایین ببرد. این کار موجب جریان خون در پاها و جلوگیری از رکود آن است. وقتی روی صندلی می نشیند زیر پایش چیزی بگذارد تا بالاتر از سطح زمین قرار گیرد.

 

9- ورزش

بیمار دیابتی باید از ورزشهایی مانند پرش، دویدن و..... خودداری کند و به انجام ورزشهایی مثل دوچرخه سواری و شنا بپردازد تا آسیبی به پاها وارد نشود.

 

10- کنترل عوامل خطرساز

قند خون، کلسترول و فشار خون همواره باید کنترل شوند تا بیمار دیابتی از بروز مشکلات بعدی پیشگیری کند. برنامه مراقبت از پاها جزو مهمترین برنامه های بیمار است و باید در اجرای آن دقیق و کوشا باشد.