تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - پیشگیری از گرما زدگیتوصیه­های برای پیشگیری از گرما زدگی در زمان مواجهه با موج گرما در تابستان
1.       خانه­های خود را خنک نگهدارید:
·         در طول روز پنجره­ها را ببندید و در صورت تابش آفتاب به داخل منزل کرکره­ها را پایین بکشید. در شب، هنگامی که درجه حرارت محیط بیرون کاهش می یابد پنجره­ها را باز کنید.
·         اگر در محل زندگی شما دستگاه تهویه هوا روشن است، درها و پنجره­ها را ببندید.
·         پنکه­های برقی ممکن است کمی در فرار از گرما کمک کننده باشند ولی در درجه حرارت بالاتر از 35 درجه سانتی­گراد ممکن است در پیشگیری از گرمازدگی خیلی مفید نباشند. در این حالت مصرف مایعات اهمیت زیادی دارد.
2.       خود را دور از گرما نگهدارید:
·         در خنک ترین اتاق خانه (مخصوصا" در هنگام شب) اقامت کنید.
·         اگر برایتان مقدور نیست که خانه خود را خنک نگهدارید، 2 تا 3 ساعت در روز را در یک محیط خنک سپری کنید(مانند ساختمان­های اماکن عمومی که دارای دستگاه­های تهویه و خنک کننده هستند).
·         از رفتن به محیط بیرون در طول گرم­ترین ساعات روز خودداری کنید.
·         از انجام فعالیت بدنی سنگین پرهیز کنید.
·         در محیط بیرون، در سایه قرار بگیرید.
·         کودکان یا سالمندان را در وسیله نقلیه پارک شده خاموش، نگه ندارید.
3.       بدن را خنک نگه­دارید و آب­رسانی نمایید:
·         دوش یا حمام آب سرد بگیرید.
·         بجای حمام یا دوش آب سرد می توانید از کیسه آب سرد یا حوله یا اسفنج حاوی آب سرد و شستشوی پاها استفاده کنید.
·         از لباس­های سبک، گشاد و به رنگ روشن از جنس الیاف طبیعی استفاده کنید. اگر مجبور به رفتن به محیط بیرون هستید، از کلاه لبه دار بزرگ و عینک آفتابی استفاده کنید.
·         مرتبا" مایعات بنوشید و از مصرف نوشیدنی­های شیرین خود داری کنید.
4.       به دیگران کمک کنید:
·         اگر فردی را می شناسید که در خطر گرمازدگی قراردارد، به او کمک کنید و حمایتش کنید. باید از افراد سالمند و بیمارانی که تنها زندگی می کنند حداقل روزانه یکبار عیادت کرد.
·         اگر فردی را می شناسید که دارو مصرف می کند، با پزشک معالج او صحبت کنید تا بتوانید به روش مناسبی درجه حرارت بدن آنها را تنظیم و تعادل مایعات را برای آنها برقرار کنید.
5.       اگر مشکلی در سلامتی خود (مانند بیماری)دارید:
·         داروهایتان را در درجه حرارت کمتر از 25 درجه سانتی گراد یا در یخچال نگهداری کنید (به دستور نگهداری دارو و درجه حرارت تعیین شده روی بسته بندی یا دستورالعمل دارو توجه نمایید).
·         توصیه های پزشکی را در صورتی که بیماری مزمنی دارید یا چند نوع دارو مصرف می کنید از پزشک خود بخواهید.
6.       اگر خودتان یا اطرافیانتان احساس خوبی ندارید:
·         در صورتی که احساس گیجی، ضعف، اضطراب، تشنگی شدید یا سردرد می کنید سعی کنید از دیگران کمک بگیرید، در اسرع وقت به مکان خنکی بروید و درجه حرارت خود را اندازه بگیرید.
·         مقداری آب یا آب میوه طبیعی برای آبرسانی به بدن خود بنوشید.
·         اگربه دنبال تمرینات ورزشی مداوم در طول یک روز گرم احساس گرفتگی عضلانی دردناک (اغلب در ران، بازوها یا شکم) می کنید سریعا" در محیط خنکی استراحت کنید و از محلول­های خوراکی ORS  استفاده کنید. اگر گرفتگی عضلات بیش از یک ساعت ادامه پیدا کند لازم است که زیر نظر پزشک، مداوا صورت گیرد.
اگر یکی از اعضاء خانواده شما یا فردی که تحت حمایت شما قرار دارد، پوست خشک و داغ داشت یا دچار هذیان، تشنج و یا عدم هوشیاری شد، سریعا" با اورژانس تماس بگیرید. در مدت زمانی که منتظر رسیدن کمک پزشکی هستید، فرد را به محل خنکی ببرید و او را در وضعیت خوابیده و پاها و لگن او را در سطحی بالاتر قرار دهید. لباس­های او را از تن خارج کنید و انتها­های بدن او را خنک کنید: کیسه آب سرد را روی گردن، شانه و کشاله ران او قرار دهید، مرتبا" او را باد بزنید و آب سرد ( 25 تا 30 درجه سانتیگراد) را به بدن او اسپری کنید. درجه حرارت بدن او را اندازه بگیرید. از دادن هرگونه داروی تب بر مانند استامینوفن به فرد خود داری کنید. اگر فرد فاقد هوشیاری است، او را به پهلو بخوابانید.
برخی دیگر از موارد تغذیه­ای که به آبرسانی بدن و پیشگیری از گرمازدگی کمک می­کند را توصیه می­کنم:
·         از مصرف مایعات شیرین(مانند انواع شربت و آب میوه مصنوعی) پرهیز کنید و بجای آن از آب خنک سالم و بهداشتی، آب میوه طبیعی، میوه های آب­دار و غذاهای پرآب (انواع خورش بجای غذاهای سرخ کرده و تنوری) استفاده کنید.
·         از زیاده روی در مصرف مایعات خودداری کنید زیرا مصرف زیاد مایعات هم مانند کمی مصرف آن می­تواند برای بدن خطرناک باشد و بدن را با خطر کاهش غلظت الکترولیتهای بدن -که برای واکنش های بدن و هوشیاری ضروری هستند - مواجه می­نماید.
·         سالمندان بیش از سایر افراد در معرض خطر هستند زیرا احساس تشنگی با افزایش سن کاهش می­یابد و این افراد به موقع و به میزان لازم مایعات مصرف نمی­کنند. کاهش آب بدن در این سنین سبب کاهش آب بدن، کاهش هوشیاری و حتی سقوط این افراد می­شود.
·         در درجه حرارت متعادل محیط، به سالمندان مصرف حدود 10 لیوان مایعات در روز توصیه می­شود. در شرایط گرمای شدید هوا به سالمندان و بیماران مقداری بیش از این میزان (با تاکید بر آب) توصیه می­شود.
·         کودکان نوپا نیز بعلت عدم توانایی در بیان تشنگی خود و یا غفلت اطرافیان در معرض کاهش آب بدن و به خطر افتادن سلامت­شان هستند و باید مورد توجه والدین قرار گرفته و آب سالم در دسترس آنها قرار گرفته و مرتبا" به آنها خورانده شود.
·         در مورد نوزادان و شیر خواران زیر 6 ماه نیز لازم است برای جلوگیری از گرمازدگی، علاوه بر نگهداشتن آنها در محیط خنک منزل و بیرون نبردن آنها، مرتبا" شیر مادر برای رفع عطش به آنها خورانده شود.
·         زمان خروج از منزل حتما" بطری آب و یا قمقمه آب خنک همراه داشته باشید و بطور مکرر آب بنوشید.
·         از مصرف نوشابه های گاز دار بعلت شیرینی زیاد(که بعلت گاز آن ممکن است احساس نشود) و افزایش ادرار و در نتیجه کاهش آب بدن خود داری کنید.
·         از نوشیدن مکرر چای به ویژه چای غلیظ بعلت خاصیت ادرار آور آن ( و در نتیجه کاهش آب بدن) خود داری کنید.
·         از مصرف آب یخ­زده در بطری­های پلاستیکی یک بار مصرف خودداری کنید و بجای آن از ظروف مخصوص نگهداری آب خنک (مانند قمقمه حاوی یخ) استفاده کنید.
·         از استفاده مکرر بطری پلاستیکی آب مصرف شده، خود داری کنید.آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی نوعی التهاب پوستی است که در اثر مجاورت طولانی مدت در آفتاب یا یا سایر منابع پرتو فرابنفش حاصل می‌شود. این سوختگی در اثر پرتو فرابنفش موجود در نور خورشید یا دستگاه‌های برنزه کننده (سولاریوم) به‌وجود می‌آید، از نشانه‌های آن می‌توان سرخی بیش از حد پوست، دردناک شدن و گاهی ایجاد تاول را نام برد.

 

·         قرمزی‌، تورم‌، درد و گاهی‌ تاول‌ زدن‌ پوست‌

·         تب‌ (گهگاه)

·         تهوع‌ و استفراغ‌ (در سوختگی های‌ شدید)

·         دلیریوم (در سوختگی‌های‌ شدید و وسیع)

·         تیره‌ شدن‌ یا ور آمدن‌ پوست‌ پس‌ از بهبودی‌، بسته‌ به‌ شدت‌ سوختگی‌

 

عوامل تشدید کننده

·         عوامل‌ ژنتیک‌ بویژه‌ پوست‌ روشن‌، چشمان‌ آبی‌ و موی‌ قرمز یا بور

·         مواجهه‌ با منابع‌ صنعتی‌ نور مثل‌ قوس‌ جوشکاری

·         استفاده‌ از داروها از جمله‌ داروهای‌ گوگرددار، تتراسایکلین‌ها، آموکسی سیلین یا قرص‌ ضد بارداری‌ خوراکی‌

 

پیشگیری‌

·         از ظهر تا 3 بعد از ظهر از آفتاب‌ دوری‌ کنید.

·         برای‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری‌ خارج‌ از منزل‌ از کرم‌ ضد آفتاب‌ استفاده‌ کنید. محصولاتی‌ که‌ قدرت‌ محافظت‌کنندگی‌ آنها 15 یا بیشتر است‌، محافظت‌ تقریباً کامل‌ ایجاد می‌کنند. کرم هایی‌ که‌ قدرت‌ محافظتی‌ کمتری‌ دارند، محافظت‌ نسبی‌ ایجاد می‌کنند و باعث‌ تیره‌ شدن‌ خفیف‌ می‌شوند. برخی‌ از این‌ کرم ها در برابر آب‌ و تعریق‌، مقاوم‌ هستند ولی‌ باید پس‌ از شنا یا مواجهه‌ طولانی‌ مدت‌ دوباره‌ از آنها استفاده‌ کنید. روغن‌ معدنی‌ یا کره‌ کاکائویی‌، باعث‌ محافظت‌ در برابر آفتاب‌ نمی‌شوند.

·         برای‌ حداکثر محافظت‌ از یک‌ داروی‌ محافظت‌ کننده‌ فیزیکی‌ مثل‌ پماد اکسید روی‌ استفاده‌ کنید. پس‌ از شنا و در مواجهه‌های‌ متعدد، دوباره‌ از آن‌ استفاده‌ کنید. استفاده‌ از کرم های‌ محافظت‌کننده‌ بویژه‌ در نواحی‌ حساس تر به‌ سوختگی‌ مثل‌ پوست‌ بینی، گوش ها، پشت‌ ساق ها و پشت‌ گردن‌ مفید هستند.

·         اگر بندرت‌ دچار سوختگی‌ می‌شوید، از یک‌ کرم‌ ضد آفتاب‌ استفاده‌ کنید که‌ باعث‌ تیره‌ شدن‌ شود و حداقل‌ محافظت‌ را ایجاد کند.

·         از لباس های‌ به‌ رنگ‌ خنثی‌ مثل‌ خرمایی‌ استفاده‌ کنید. از رنگ های‌ روشن‌ و سفید بپرهیزید زیرا آفتاب‌ را روی‌ صورتتان‌ منعکس‌ می‌کنند.

·         اگر اصرار بر آفتاب‌ گرفتن‌ دارید، مواجهه‌ خود را با آفتاب‌ در روز اول‌ به‌ 10-5 دقیقه‌ در هر طرف‌ بدن‌ محدود کنید. هر روز 5 دقیقه‌ به‌ این‌ زمان‌ اضافه‌ کنید.

 

عوارض‌ احتمالی‌

·         تغییرات‌ پوستی‌ منجر به‌ سرطان‌ پوست از جمله‌ ملانوم‌ بدخیم‌ و تهدید کننده‌ زندگی‌

·         کراتوز ضایعات‌ پوستی‌ پیش‌ بدخیم‌

·         چروک‌ شدن‌ زودرس‌ و از دست‌ رفتن‌ خاصیت‌ الاستیکی‌ پوست‌

·         دلیریوم‌ موقت‌ در موارد شدیدتر

·         اگر پس‌ از آفتاب‌ سوختگی‌ موارد تب‌ 3/38 درجه‌ سانتیگراد یا بیشتر، استفراغ‌ یا اسهال‌، دلیریوم و درد و تبی‌ که‌ بیش‌ از 48 ساعت‌ طول‌ کشیده‌ باشد، پیش‌ بیایند به پزشک مراجعه کنید.

 

درمان‌

·         بهبود خود به‌ خود در عرض‌ 3 روز تا 3 هفته‌ بستگی‌ به‌ شدت‌ آفتاب‌ سوختگی دارد.

·         برای‌ کاهش‌ گرمی‌ و درد ، پارچه‌ نرمی‌ را در آب‌ خنک‌ مرطوب‌ کرده‌، روی‌ نواحی‌ سوخته‌ قرار دهید.

·         از کرم‌ سرد یا لوسیون‌ نوزاد استفاده‌ کنید.

·         برای‌ تاولهای‌ شدید پوست، از پوشش‌ سبک‌ ژل‌ نفت خاماستفاده‌ کنید. این‌ ماده‌ مانع‌ چسبیدن‌ اشیا به‌ تاولها می‌شود.

·         در یک‌ وان‌ آب‌ سرد که‌ دارای‌ بلغور یا سودای‌ آشپزی‌ باشد، غوطه‌ور شوید. خشکی‌ پوست‌ را آرام‌ نوازش‌ دهید و روی‌ آن‌ محکم‌ نکشید.

·         برای‌ تسکین‌ درد و کاهش‌ تب‌ از داروهای‌ بدون‌ نیاز به‌ نسخه‌ مثل‌ آسپرین یا استامینوفن استفاده‌ کنید. داروهای‌ ضد سوختگی‌ بدون‌ نیاز به‌ نسخه‌ که‌ محتوی‌ بیحس‌ کننده‌های‌ موضعی‌ باشند، مثل‌ بنزوکائین یا لیدوکائین، ممکن‌ است‌ مفید باشند ولی‌ در برخی‌ از افراد واکنش های‌ آلرژیک‌ ایجاد می‌کنند.

·         مسکن‌ها یا داروهای‌ کورتیزونی‌ به‌ مقدار کم‌ ممکن‌ است‌ تجویز شوند