تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - آمبولی ریه چیست؟


آمبولی ریه چیست؟
آمبولی ریه وجود لخته خون یا چربی (به ندرت) دریکی از شریانهایی که به بافت ریه ها خونرسانی می کنند- لخته خون در ابتدا دریکی از وریدهای عمقی اندام تحتانی یا لگن شکل می گیرد. آمبولی چربی معمولاً ازناحیه یک شکستگی استخوان تشکیل می شود. لخته خون یا آمبولی چربی از طریق جریان خون وباعبور از قلب به یکی از شریانهای مشروب کننده بافت ریه راه یافته ودر آنجا مستقر میگردد. این پدیده سبب انسداد شریان مزبور ودرنتیجه کاهش توانایی تنفس وگاهی تخریب بافت ریه می گردد. آمبولی ریه درهمه سنین ممکن است رخ دهد ولی در بزرگسالان شایع تراست.
 
علائم شایع:
- کوتاهی نفس ناگهانی نفس
- غش کردن یا حالت غش پیداکردن
- درد قفسه سینه
- سرفه آگاهی همراه با خلط خونی
- تندی ضربان قلب
- تب خفیف،قبل ازبروز علائم فوق معمولاً تورم ودرد اندام تحتانی وجود دارد.
 
علل:
لخته شدن خون در وریدهای عمقی این حالت هر زمان که خون در داخل ورید تجمع یافته وبه خوبی جریان نداشته باشد می تواند ایجاد شود.
 
عوامل افزایش دهنده خطر
- سن بالای 60سال
- هرگونه آسیب یا بیماری مستلزم استراحت طولانی در بستر
- نشستن دریک وضعیت ثابت به مدت طولانی مثلاً در طی مسافرت با هواپیما.
- جراحی اخیر
- نارسایی احتقانی قلب
- اختلالات ریتم قلب
- پلی سیتمی ، کم خونی همولیتیک
- شکستگی استخوان
- چاقی، استعمال دخانیات
- بارداری
- مصرف قرصهای بارداری به خصوص در خانم های سیگاری
 
پیشگیری:
از استراحت طولانی مدت در بستر در طی بیماری خودداری کنید در طی دوره نقاهت از جوراب کشی استفاده کنید.(چه در هنگام استراحت در بستر و چه در هنگام برخاستن از بستر)
پس از جراحی هرچه سریعتر حرکت اندامهای تحتانی و راه رفتن را شروع کنید. خودداری از استعمال دخانیات ،بخصوص درخانمهای 35سال به بالا که قرص ضد بارداری مصرف می کنند.
اجتناب از جراحی های غیرضروری.
درطول سفر هر 2-1 ساعت مدتی ایستاده وراه بروید. مصرف یک قرص آسپرین در روز ممکن است نقش پیشگیری کننده دراین زمینه داشته باشد .(دراین باره با پزشک خودمشورت کنید.)
 
عوارض احتمالی:
مرگ سریع الوقوع دراثریک لخته بزرگ که بیش از 50% جریان خون ریه ها را مسدود کند.
خونریزی شدید داخل ریه دراثر لخته های کوچکتر
 
تشخیص:
بررسیهای تشخیصی شامل رادیوگرافی قفسه سینه، اسکن ریه، آنژیوگرافی ریه، نوار قلب، سمع قلب و ریه وآزمایشهای خون جهت       اندازه گیری عوامل انعقادی وزمان پروترومبین می باشد.
 
هدف درمانی عبارتست از:
حفظ عملکرد قلب وریه درحد قابل قبول تا برطرف شدن لخته وجلوگیری از عود آمبولی
جراحی ممکن است به منظور بستن ورید بزرگ منتهی به قلب وریه (ورید اجوف) با قراردادن یک صافی درداخل آن برای جلوگیری از عبور لخته ها به سمت قلب لازم باشد. (بندرت) درهنگام نشستن طولانی مدت طوری بنشینید که پاها بالاتر از رانها قرارگیرند.
استفاده ازجوراب کشی یا پیچیدن ساق پا یا باند کشی درهنگام خوابیدن پاها را بالاتر از سطح بستر قراردهید.
 
داروها:
داروهای ضد انعقاد در جهت حل کردن لخته و جلوگیری از ایجاد درباره آن موثر است . سطح داروهای ضد انعقاد باید به طور ومرتب        اندازه گیری شود تا اطمینان حاصل شود سطح آنها در حد مطلوب وبی خطراست تجویز اکسیژن درصورت نیاز آنتی بیوتیک ها درموارد آمبولی عفونی تاهنگام برطرف شدن علائم التهابی ناشی از لخته شدن خون دربستر استراحت نمایید. درطی استراحت دربستر اندامهای تحتانی را بطور مکرر حرکت دهید تابه جریان یافتن خون در آنها کمک شود.
 
درصورت بروز موارد زیر در درمان به پزشک خود مراجعه کنید.
-درد قفسه سینه
-سرفه همراه خلط خونی
-کوتاهی نفس
- تشدید تورم ودرد ساق پا