تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - سرطان تخمدان
تعریف بیماری سرطان تخمدان
به رشد بدخیم و غیرطبیعی سلول های تخمدان، سرطان تخمدان گفته می شود سرطان تخمدان بیماری چندان رایجی نیست و پنجمین عامل مرگ ومیر زنان در اثر سرطان و بیماری های زنان محسوب می شود سرطان تخمدان قابل معالجه است بخصوص اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود. با معالجه و بهبود سرطان ، بسیارى از زنان مى توانند زندگى طولانى و رضایت بخشى داشته باشند حتى با سرطان پیشرفته تخمدان.
عملکرد تخمدان در بدن
در بدن هر زن یک جفت تخمدان وجود دارد . تخمدان ها قسمتی از دستگاه تولید مثل زنان را تشكیل می دهند اولین کار آنها ترشح هورمون است که موجب رشد اعضای بدن زنان مانند پستانها می شود . هورمونها در بروز صفات زنانه و همچنین عادت ماهانه موثرند . کار دوم تخمدانها ایجاد تخمک است که باعث باروری می شود.
عوامل خطر سرطان تخمدان
1- سن - بیش از نیمی از مرگ ومیر ناشی از سرطان تخمدان در زنان ۵۵ تا ۷۴ ساله دیده می شود در 80% موارد این نوع سرطان بعد از 40 سالگی بروز می کند . این بیماری در سنین 75 تا 79 سالگی به حداکثر شیوع خود می رسد ، بطوری که با افزایش سن ، بروز آن به شدت افزایش می یابد .
2- سابقه خانوادگی سرطان یا ابتلا به انواع دیگر سرطان در فرد. بیمارانی که قبلا به سرطان سینه مبتلا شده اند و یا یکی از اعضای خانواده آنها سابقه ابتلا به سرطان سینه یا تخمدان را داشته باشد, در خطر بیشتری هستند.
3- بارداری : زنانی که هرگز حامله نشده اند بیشتر از زنانی که زایمان کرده اند در معرض ابتلا قرار دارند .
4- سایر عوامل احتمالی عبارتند از مصرف پودر تالک در نواحی تناسلی، قرارگرفتن در معرض پنبه نسوز، مصرف غذاهای پرچرب و ابتلا به بیماری اریون در کودکی  که البته تاثیر هیچ کدام از این عوامل هنوز به اثبات نرسیده است
علل اهمیت سرطان تخمدان
1- سرطان تخمدان شایع ‌ترین علت مرگ خانم ها در اثر سرطان ‌های دستگاه تناسلی است.
2- شایع ‌ترین سرطان زنان است که در مراحل پیشرفته، تشخیص داده می‌ شود.
3- احتمال وقوع آن یک مورد در 55 زن است و علت مرگ یک زن از 100 زن است.
علائم بیماری سرطان تخمدان
1- نامنظمی عادت ماهیانه و قاعدگی غیرطبیعی
2- به موازات افزایش رشد تومور و حجم آن علائم فشاری بروز می کند که شامل تکرر ادرار ، درد لگنی ، یبوست و پس از مدتی تورم شکم می باشد
3- دردهای خفیف در ناحیه پایین شکم
4- خونریزی واژینال
5- افزایش یا کاهش وزن
6- افزایش اندازه دور شکم
7- علایم معده ـ روده ای که عبارتند از:
افزایش گاز معده ، سو هاضمه، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ و ناتوانی از خوردن میزان همیشگی غذا
پیشگیری از سرطان تخمدان
- هنوز روش غربالگری مناسب جهت تشخیص سرطان تخمدان شناخته نشده است ولی به نظر می رسد یافته های حاصل از سونوگرافی و اندازه گیری آنتی ژنی که در بیماران مبتلا افزایش می یابد  در شناسایی سرطان تخمدان به صورت اولیه مناسب باشند.
- انجام معاینات لگنی هر شش ماه یکبار و در همه زنان ( خواه در سنین باروری باشند و خواه یائسگی ) در شناسایی به موقع بیماری کمک کننده است .
- مصرف قرصهای ضدبارداری خوراکی نیز خطر ابتلا را کاهش می دهد بطوری که مصرف این قرص ها تنها روش توصیه شده پیشگیری داروئی برای سرطان تخمدان است هرچه زمان مصرف این داروها طولانی تر باشد، این كاهش بیشتر خواهد بود. شیردهی و بستن لوله های رحمی نیز شانس ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می دهند .
درمان بیماری سرطان تخمدان
درمان سرطان تخمدان بستگی به سن و وضعیت عمومی بیمار و مهمتر از همه شدت گسترش و انتشار بیماری دارد . روشهای درمانی عبارتند از : جراحی ،شیمی درمانی و اشعه درمانی