تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - تغذیه كودك شیرخوار به وسیله فنجان


تغذیه كودك شیرخوار به وسیله فنجان

 مقدمه:  

وقتی شیرخواران نمی‌توانند مستقیماً از پستان تغذیه كنند؛ بهترین روش دادن شیر به آنها استفاده از فنجان است. شیرخوارانی كه با فنجان تغذیه می‌شوند در مقایسه با آنهایی كه تغذیه‌شان از طریق بطری (شیشه شیر) می‌باشد كمتر دچار استرس شده؛ قادرند راحتتر نفس بكشند و راحتتر شیرخوردن را متوقف نموده و استراحت كنند.

 

چرا تغذیه با فنجان بهتر از تغذیه با بطری است؟  

1-      تغذیه با فنجان، ساده، ارزان و راحت است و از بدو تولد قابل انجام است.

2-      فنجان را مانند هر ظرف دیگری در خانه می‌توان شستشو داد و مثل بطری نیاز به استریل كردن ندارد.

3-   احتمال آلوده شدن فنجان خیلی كمتر از بطری است. چنانچه بطری روی زمین بیافتد آلوده می‌شود و ممكن است مادر و هر فرد دیگری آن را برداشته و به دهان شیرخوار بگذارد در حالی كه اگر فنجان بیافتد شیر می‌ریزد و امكان استفاده مجدد وجود ندارد.

4-   مطالعات نشان داده است پوسیدگی دندان و درست روی هم قرار نگرفتن دندانها ممكن است نتیجه استفاده از بطری باشد پوسیدگی دندان، به خصوص اگر كودك هنگام خواب از آن استفاده كند یا زمانی كه مادر كودك رابه حال خودش می‌گذارد؛ تا بطری را در دهان نگه دارد بیشتر رخ می‌دهد.

5-      تغذیه با فنجان منجر به برقرار ی ارتباط عاطفی بیشتری میان مادر و كودك می‌شود.

6-      از محاسن تغذیه با فنجان این است كه پدران نیز می‌توانند تغذیه فنجانی را باری شیرخوار انجام دهند.

 

چه زمانی شیرخوار باید با فنجان تغذیه شود؟

الف- زمانی كه شیرخوار نتواند مستقیماً از پستان مادر تغذیه كند مانند زمانی كه مادر غائب است (مادران شاغل)؛ مادر به دلیل ابتلا به بیماری شرایطی دارد كه نمی‌تواند كودك را مستقیماً زیر پستان بگذارد؛ و یا زمانی كه كودك از گرفتن پستان مادر امتناع می‌كند.

ب – زمانی كه شیرخوار هنگام مكیدن پستان خیلی زود خسته می‌شود. مانند نوزادان نارس كه مكیدن ضعیف دارند و یا شیرخوارانی كه مبتلا به بیماری قلبی بوده و زود خسته می‌شوند. در این شرایط چون نمی‌توانند شیر مورد نیاز خود را دریافت كند لازم است بقیه شیر مادر دوشیده شده؛ و با فنجان به آنهاداده شود.

 

چگونه شیرخوار را با فنجان تغذیه كنیم؟

 در ابتدا باید فنجان مناسب این كار را انتخاب كنیم. این فنجان باید دهان گشاد بوده و لبه‌های تیز نداشته و دردار باشد. پس از انتخاب فنجان مناسب باید شرایط زیر را برای تغذیه شیرخوار با فنجان رعایت كنیم:

1-      شیرخوار را در حالت عمودی یا نیمه عمودی در بغل بنشانید.

2-   فنجان را روی لب شیرخوار قرار داده و كمی كج كنید تا حدی كه شیر با لب شیرخوار تماس پیدا كند به گونه‌ای كه فنجان به آرامی روی لب پایینی شیرخوار قرار گیرد و لبه‌های فنجان با قسمت خارجی لب بالایی تماس یابد.  در این زمان شیرخوار هوشیار شده دهان و چشم‌ها را باز می‌كند زیرا این روش سبب تحریك حس بویایی او می‌شود و بوی شیر را احساس می‌كند. بدین لحاظ تغذیه با فنجان باعث می‌شود زمانی كه تغذیه تكمیلی برای او شروع می‌شود شیرخوار راحت‌تر آن را بپذیرد.

3-   وقتی نوزاد بوی شیر را احساس كرد چنانچه كم وزن باشد شیر را با زبانش می‌نوشد واگر رسیده یا بزرگتر باشد شیر را با مكیدن؛ جرعه جرعه می‌نوشد البته در این حالت مقداری از شیر از اطراف دهانش می‌ریزد.

نكته: لازم است مقدار شیری را كه در 24 ساعت به كودك خود می‌دهید حتماً یادداشت كنید.

4-      وقتی شیرخوار به مقدار كافی شیر دریافت كرد؛ دهانش را می‌بندد و از مصرف شیر بیشتر خودداری می‌كند.

 

شیرخواری كه مقدار كافی شیر دریافت نكرد ممكن است پس از یك مدت كوتاه بار دیگر شیر درخواست كند.

 

توجه: حمل شیر در فنجان دهان گشاد و دردار راحت است و می‌توانید حتی وقتی در بیرون از منزل هستید شیرخوار را تغذیه كنید مطمئن شوید كه فنجان حتماً دهان گشاد باشد زیرا تمیز كردن آن راحت‌تر است.