تبلیغات
نمونه سوالات استخدامی بهورزی - آشنایی مادران باردار با عفونت ادراری


آشنایی مادران باردار با عفونت ادراری

مقدمه:

دستگاه ادراری شامل دو كلیه، دو حالب (لوله انتقال ادرار از كلیه به مثانه)، مثانه و مجرای خروجی ادرار است. كلیه‌ها در پهلوها و سمت پشت قرار دارند.

از هر كلیه یك حالب خارج و به مثانه مرتبط می‌شود. مثانه عضوی عضلانی است كه در جلوی رحم قرار گرفته ادرار از داخل مثانه از راه مجرای ادرار خارج می‌شود. به دلیل كوتاهی مجرای ادراری در زنان و نزدیكی آن با واژن و مقعد احتمال ابتلای آنان به عفونت‌های ادراری بیشتر است.

 

تغییرات دستگاه ادراری در همگان بارداری:

حاملگی روی عملكرد و ساختمان دستگاه ادراری تأثیر می‌گذارد. یكی از تغییرات، گشاد شدن مجاری ادرار است كه این امر موجب باقی ماندن ادرار در مجرا می‌شود و فرد را برای ابتلا به بیماری مستعد می‌كند.

در اوایل بارداری به علت تغییرات هورمونی و در اواخر بارداری به دلیل بزرگ شدن رحم و فشار روی مثانه، دفعات ادرار كردن بیشتر می‌شود كه اگر با علائم دیگری مانند سوزش ادرار همراه نباشد طبیعی است.

 

علائم بیماری:

عفونت ادراری در مثانه و كلیه دیده می‌شود.

در عفونت مثانه بیمار از سوزش ادرار، درد هنگام ادرار كردن، درد زیر دل، تكرر ادرار، احساس سریع دفع ادرار بطوری كه فرد به محض احساس دفع ادرار نمی‌تواند از خروج آن بطور ارادی جلوگیری كند.

در عفونت كلیه علاوه بر علائم فوق بیمار از درد پهلوها، تب، لرز، تهوع، استفراغ نیز شكایت دارد.

عفونت اداراری در دوران بارداری و پس از زایمان برای مادر خطرناك است. از عوارض آن در بارداری ایجاد دردهای زودرس زایمانی و تولد نوزاد كم وزن است. در عفونت كلیه، مادر نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد. بنابراین در صورت بروز هریك از علامت‌ها، پرسنل بهداشتی باید سریعاً مادر را به پزشك مركز بهداشتی درمانی ارجاع دهد.

 

راه تشخیص بیماری:

راه تشخیص بیماری آزمایش تجزیه و كشت ادرار است كه به طور معمول دوبار در بارداری (در اولین ملاقات یكی از هفته‌های 6 تا 10 حاملگی و تكرار آن در یكی از هفته‌های 26 تا 30 حاملگی) انجام می‌شود. وجود بیش از حد میكروب در ادرار نشانه عفونت است. در برخی افراد با وجود علائمی مانند سوزش ادرار، كشت ادرار منفی است كه این زنان نیز بایستی حتماً توسط پزشك و ماما بیشتر بررسی گردند.

 

توصیه‌های بهداشتی:

رعایت موارد زیر برای پیشگیری از ابتلا به عفونت ادراری ضروری است:

  • ناحیه تناسلی را از جلو به عقب بطور مرتب با آب شسته و با حوله یا دستمال خشك كنید.
  • به منظور تخلیه كامل ادرار از مثانه بهتر است كه در هنگام ادرار كردن، طرف جلو خم شوید.
  • لباس زیر باید از جنس نخ باشد و روزانه تعویض شود.
  • از پوشیدن لباس زیر تنگ و نایلونی كه منجر به افزایش رطوبت و گرما در ناحیه تناسلی می‌شود و زمینه را برای رشد میكروب فراهم می‌كند اجتناب كنید.
  • ادرار را به طور مرتب تخلیه و از نگه داشتن طولانی مدت آن اجتناب كنید.
  • برخی مادران به دلیل تكرر ادرار در بارداری، مصرف مایعات را محدود می‌كنند ولی این كار نادرست است و روزانه بایستی حداقل 2 تا 3 لیتر آب و مایعات (8 تا 12 لیوان) مصرف شود.
  • حتماً قبل از خوابیدن ادرار كنید. قبل و بعد از نزدیكی نیز مثانه خود را خالی كنید.
  • ماست و میوه‌های ترش مزه مانند لیمو مصرف كنید با اسیدی شدن ادرار امكان رشد میكروب كمتر می‌شود.
  • پس از زایمان نیز لازم است مثانه را به طور مرتب خالی كنید و نواربهداشتی خود را به طور مرتب عوض كرده و روزانه نیز حمام كنید.
  • ممكن است در خانمی كه جهت انجام زایمان طبیعی از برش و بخیه برای وی استفاده شده است (اپی زیاتومی) در هنگام ادرار كردن در محل بخیه‌ها احساس سوزش ادرار و ناراحتی وجود داشته باشد كه به تدریج بهبود می‌یابد. ولی اگر پس از زایمان درد زیر دل و سوزش ادرار داشته باشید باید فوری به پزشك مراجعه نماید.