جمعه 3 آذر 1391

بهداشت جنسی :

   نوشته شده توسط: خانه بهداشت بهورز    

بسیاری از مشکلات بهداشتی در جامعه ما به علت باورهای غلط پزشکی که در جامعه رواج دارد ایجاد شده و تا زمانی که این باورها اصلاح نگردد این مشکلات حل نمی شود. بسیاری از افراد بدون داشتن اطلاعات صحیح در حوزه مسایل پزشکی اظهار نظر کرده و مطالب غلطی را به عنوان باور به دیگران انتقال می دهند. جایگاه پزشکان به عنوان کارشناسان حوزه سلامت به خطر افتاده و بسیاری از ایشان نیز علیرغم میل باطنی به این باورهای غلط عمل می کنند. برای نمونه تزریق پنی سیلین در عفونت ویروسی سرما خوردگی است. پنی سیلین یکی از آنتی بیوتیکهاست که برای از بین بردن گونه خاصی از باکتریها کاربرد دارد و هیچگونه اثری در بیماری های ویروسی مثل سرماخوردگی ندارد ولی متاسفانه یک باور غلط بسیار رایج در جامعه اینست که تا آمپول پنی سیلین تزریق نشود سرماخوردگی بهبود نمی یابد. این باور به حدی رایج است که به عنوان ملاک صلاحیت علمی پزشک در نزد عوام در آمده است. به این معنا که اگر پزشکی برای سرماخوردگی پنی سیلین ننویسد بعنوان پزشکی بی سواد و کم تجربه شناخته می شود و اگر برای بیمار سرما خورده ۴ تا ۵ عدد آمپول پنی سیلین تجویز نمود بسیار با سواد و با تجربه است. این باور غلط رایج باعث مقاومت دارویی ُ مصرف بیش از حد پنی سیلینُ تزریق بی مورد برای بیمار و عوارض تزریق می گردد و هزینه بسیار زیادی را به بیمار و کشور تحمیل می کند.

بخش عمده ای از این باورها با آموزش از طریق رسانه ها قابل اصلاح است. اگر این باورها که به خرافات نیز شبیهند مورد مداقه قرار گیرد می توان ریشه بسیاری از مشکلات را درک و در جهت اصلاح آن کوشید. بخش عمده ای از باورهای غلط در زمینه مسایل جنسی می باشد. به دلیل تابو بودن مسایل جنسی در جامعه و ممانعتهایی که در زمینه آموزش این مسایل در جامعه وجود دارد افراد آموزش مسایل جنسی را از طریق دوستان و همسالان گرفته و از راههای ناصحیح به کسب دانش می پردازند. بسیاری از آموزشهای ارایه شده از کانالهای غیر رسمی آموزشهایی غلط هستند که مبتنی بر مسایل علمی نیست و به دلیل شرایط خاص جامعه این اطلاعات غلط به دلیل کسب سودهای هنگفت به جامعه داده می شود.

اینجانب به عنوان یک پزشک دارای تحصیلات آکادمیک و به دلیل مطالعات و تجاربی که در زمینه مسایل و مشکلات جنسی و زناشویی دارم سعی خواهم نمود در این محیط مجازی به ارایه آموزشهای صحیح و علمی بپردازم. بخشی از مطالب توسط اینجانب به رشته تحریر در خواهد آمد و بخشی دیگر از منابع معتبر علمی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. افراد نیز می توانند سوالات خود را مطرح نمایند تا به نحو مقتضی پاسخ داده شود.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات