پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392

آمار مبتلایان به بیماری ایدز در كشور اعلام شد

   نوشته شده توسط: خانه بهداشت بهورز    

براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی، تا تاریخ ۱/۱/۱۳۹۱۲ مجموعاً ۲۶ هزار و ۱۲۵ نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS در كشور شناسایی شده‌اند كه ۸۹.۸درصد آنان را مردان ۱۰.۲درصد را زنان تشكیل می‌دهند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، بنابر اعلام اداره ایدز وزارت بهداشت، تاكنون ۴۴۳۸ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده اند که ۴۶.۱درصد از مبتلایان به HIV در زمان ابتلا در گروه سنی ۳۴-۲۵ سال قرار داشته‌اند كه بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.
علل ابتلا به HIV در بین كل مواردی كه از سال ۱۳۶۵ تاكنون در كشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسائل مشترك در مصرف‌كنندگان مواد (۶۸.۶ درصد)، رابطه جنسی (۱۲ درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (۱ درصد) و انتقال از مادر به كودك (۱.۱ درصد) بوده است. راه انتقال در ۱۷.۳ درصد از این گروه نامشخص مانده است.
بنابراین گزارش، در مقایسه این آمار با مواردی كه ابتلا آنان در سال ۱۳۹۱ گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۵۲.۱ درصد، برقراری روابط جنسی ۳۳.۶درصد و انتقال از مادر مبتلا به كودك ۳.۲ را تشكیل داده است. در ۱۱.۱ درصد از موارد شناسایی شده در این سال، راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات