یکشنبه 30 آذر 1393

کارشناسی ارشد مدیریت دولتی

   نوشته شده توسط: خانه بهداشت بهورز    

لاریجانی : کشورهای حامی تروریسم مرتکب اشتباهی بزرگ شده اند

دمشق – ایرنا - « علی لاریجانی » رییس مجلس شورای اسلامی که در دمشق بسر می برد، تروریسم فعال درسوریه و عراق را یک « مسئله منطقه ای » خواند و تاکید کرد: کشورهای حامی گروه های تروریستی یک اشتباه بزرگ مرتکب شده اند و در این حوزه با مشکلاتی مواجه می شوند.

به گزارش ایرنا، لاریجانی عصر یکشنبه در دیدار با « وائل الحلقی» نخست وزیر سوریه ، خاطرنشان کرد: از گذشته مسئله سوریه را یک موضوع حیاتی برای همه منطقه می دانستیم و امروز و با گذشت زمان درستی آن بیشتر مشهود شده است.

وی توطئه بحران در سوریه و عراق را دارای « ماهیتی اسراییلی» خواند و اظهارداشت : جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا به تروریسم در منطقه یک نگاه راهبردش داشته است.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دشمن درصدد از بین بردن ریشه های مقاومت در منطقه است، خاطرنشان کرد که از این منظر حمایت ایران از ملت سوریه قابل توجه است.

نمایشگاه اختصاصی توانمندیهای جمهوری اسلامی ایران در عمان

تهران -ایرنا - شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد : نمایشگاه اختصاصی توانمندیهای جمهوری اسلامی ایران در مسقط پایتخت عمان 16 دیماه سال جاری افتتاح می شود .

گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت نامبرده حاکی است ، برپایی نمایشگاه یادشده در اجرای خط مشی های تجاری به منظور ارتقاء سطح صادرات غیر نفتی کشور صورت می گیرد و مدت زمان پیش بینی شده آن از 16 لغایت 20 دی ماه سال جاری است .

براساس این گزارش ، نمایشگاه اختصاصی توانمندیهای کشورمان در مسقط فرصت مناسبی را برای شرکت های فعال خدماتی- تولیدی –صادراتی کشور به منظور حضور در بازار کشور عمان از طریق صادرات محصولات و خدمات و یا اقدام جهت سرمایه گذاری وفعالیت های مشترک فراهم می آورد .

حجم مبادلات تجاری ایران و عمان سالانه بیش از 240 میلیون دلار اعلام شده و انتظار می رود این میزان در آینده افزایش یابد .

هیات 16 نفره اقتصادی و تجاری کشور عمان به منظور شناخت فرصت های سرمایه گذاری، آشنایی با ظرفیت ها و توانمندی های کشور و توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی در مهر ماه امسال به ایران آمده بود .

ایران و عمان در چارچوب کمیسیون های همکاری مشترک اقتصادی ، سیاست توسعه روابط تجاری و اقتصادی را جستجو می کنند و انتظار می رود در دولت یازدهم شاهد گسترش همکاریهای دو کشور باشیم .

مهمترین اقدامات به عمل آمده در چارچوب روابط دو جانبه میان ایران و عمان ، می توان به تشکیل شورای بازرگانان ایران و عمان در جهت توسعه همکاری بین بخش های خصوصی دو کشور، تاسیس مرکز تجاری ایران در عمان، همکاری های مشترک بین گارد ساحلی جمهوری اسلامی ایران و گارد ساحلی سلطنت عمان، افتتاح دفتر همکاری های اقتصادی عمان در شهر بندرعباس، حضور شرکت های ایرانی در مناقصه های این کشور و راه اندازی خط مستقیم هوایی از شیراز به مسقط و بالعکس را می توان ذکر کرد.

لاریجانی تصریح کرد: ملت و دولت سوریه از گردنه سنگین مشکلات عبور کرده اند و به نظر من شرایط در سوریه در آینده ای نزدیک بهتر خواهد شد.

نخست وزیر سوریه نیز با تشریح اوضاع کشور متبوعش از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از ملت و دولت سوریه قدردانی کرد.

وائل الحلقی به روابط دیرینه و مستحکم ایران و سوریه در بسیاری از زمینه ها ازجمله فرهنگی و سیاسی اشاره کرد و گفت که رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی موجب نزدیک شدن افکار روسای جمهوری دو کشور شده است.

لاریجانی پیش از این دیدار با « بشار الاسد» رییس جمهوری و « محمد جهاد لحام» همتای سوری خود دیدار کرد و در کنفرانس خبری مشترک با وی در محل مجلس ملی سوریه به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

رییس مجلس شورای اسلامی که در اولین مرحله از سفر منطقه ای خود، در راس هیاتی سیاسی و پارلمانی صبح یکشنبه وارد سوریه شد، در گفت وگویی کوتاه با خبرنگاران در فرودگاه بین المللی دمشق نیز تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از راه حل سیاسی که از ادامه کشتارهای تروریستی در سوریه جلوگیری کند و بر مبنای دموکراسی و رای مردم باشد ، حمایت می کند.

وی در باره طرح روسیه برای گفت وگوی سوری - سوری نیز خاطرنشان کرد: مسکو به دنبال یک گفت وگوی جدی است که هم نمایندگان دولت و هم مخالفان سیاسی در آن حضور داشته باشند که البته تهران هم در جریان این تلاش ها قرارگرفته است.

لاریجانی بلافاصله پس از ترک فرودگاه دمشق، راهی حرم مطهر حضرت زینب کبری (س) شد و در مراسم عزاداری رحلت حضرت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن(ع) که در کنار مرقد مطهر برگزار شد ، شرکت کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین مرقد مطهر حضرت رقیه (س) در دمشق را زیارت کرد.

وی در چارچوب سفر منطقه ای خود بعداز دمشق راهی بیروت پایتخت لبنان خواهد شد و در سومین مرحله این سفر به عراق خواهد رفت.

خاورم ** 389**


یکشنبه 30 آذر 1393

نمونه سوالات امتحانی اساتید دانشگاه آزاد

   نوشته شده توسط: خانه بهداشت بهورز    

close
تبلیغات در اینترنت

http://s5.picofile.com/file/8125887442/67yf_666.gif

یکشنبه 30 آذر 1393

نمونه سوالات استخدامی با جواب

   نوشته شده توسط: خانه بهداشت بهورز    

گزارش نشریه نشنال جئوگرافیک از حیات یوزپلنگ ایرانی

تهران - ایرنا - نشریه 'نشنال جئوگرافیک' در مقاله ای به قلم ' پیتر شوارتسشتاین' به بررسی زیست 'یوزپلنگ ایرانی ' پرداخته است و آن را در معرض انقراض دانست.

به نوشته این نشریه، کمتر سرزمینی در سطح جهان است که به اندازه بیابانهای پر سنگلاخ و ناهموار مرزهای شمالی ایران و عراق برای زیست گربه های غول پیکر وحشی 'یوزپلنگ ایرانی ' خطرناک باشد .

این سرزمین پوشیده شده از میلیونها مین زمینی و محل گشت شکار چیان سوگند خورده است . این دو عامل مخرب, زیست بوم منطقه را حتی برای حیات تیزپا ترین جانوران هم خطرناک کرده، با همه این اوصاف، این سرزمین بزرگترین خانه 'یوزپلنگ ' در جهان است .

دیر هنگامی، زیستگاه یوزپلنگ ایرانی سراسر منطقه 'قفقاز' بود اما امروز آن محدوده گسترده به یک ناحیه کوچک که تا چند سال قبل میدان کارزار ایران و عراق و منطقه جنگی به شمار می رفت و امروز ناحیه ای است متروکه و روستایی محدود شده است.

در این ناحیه در اواخر قرن بیستم، صدها هزار سرباز ایرانی وعراقی در جنگ با یکدیگر بودند و خونبار ترین میدان جنگ در سالهای پایانی قرن را ثبت کردند.

با وجود همه این نابسامانی ها, نسل یوزپلنگ بقاء خود را در کوران همه این فراز و فرودهای روزگار در منطقه حفظ کرده است و بلکه حیرت آورتر اینکه گذشته سراسر خشونت منطقه به بقاء نسل این جانور کمک هم کرده است .

در اواخر دهه 1980 در مقطعی از جنگ ایران و عراق، دو کشور، مشترکا تعداد 20 تا 30 میلیون مین در منطقه جاسازی کردند .

امروز دو دهه بعد از کاشت آخرین مین های کار گذاشته شده، مواد انفجاری همچنان از میان بومیان محل قربانی می گیرد و مصدوم باقی می گذارد. اما این مین ها آنقدر هم مضر نبوده و توانسته است از نسل این جانور محافظت نماید و مانع از نزدیک شدن شکارچیان به مناطق مین گذاری شده این سرزمین شود.

چالش عظیم پاکسازی منطقه از وجود مین های کار گذاشته شده، خود به نبرد میان انسان و حیوان بدل شده است.

در عراق، اقلیم نیمه خودمختار 'کردستان ' با پیشرفتی پرشتاب مواجه است و در این مسیر، اکتشاف آزمندانه ذخایر جدید نفت و گاز که اکثر میادین آن در ارتفاعات محل زیست یوزپلنگ های قوی جثه نهفته است، رو به فزونی گذارده است.

اکتشاف چاههای نفت و گاز در منطقه همه تلاشها در راه حفاظت از محیط زیست منطقه را در سراسر خاورمیانه در قلمرو خود قرار داده است .

همانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه ، در این ناحیه هم رفاه موجودات زنده بومی منطقه ؛ قربانی ملاحظات متعدد شده است.

نشریه نشنال جئوگرافیک نوشت: در همین راستا طرفداران حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی منطقه از مسئولان محلی درخواست کرده اند پاکسازی منطقه از وجود مین های زمینی متوقف شود تا فرصت برای از سر گرفته شدن سیل شکار یوزپلنگ ایرانی مهیا نشود.

مقامات محلی می گویند که اصل بازگشت ساکنان محل به منطقه، ایجاب می کند که منطقه از وجود مین های زمینی پاک شود و زندگی در این سرزمین جان بگیرد ضمن آنکه حضور مردم در محل می تواند حافظ جان یوزپلنگ ها هم باشد .

در وادی تجارت، بازار فروش پوست یوزپلنگ کساد است اما با همه این اوصاف منافع سرشار هم نتوانسته است مانع از شکار حیوان توسط شکارچیان شود. اعمال جرائم سنگین علیه شکارچیان غیرقانونی هم نتوانسته است جلوی خطر انقراض نسل یوزپلنگ ایرانی را بگیرد .

جمعیت کثیری از یوزپلنگ ها در مناطق کوهستانی مین گذاری شده سرگردان هستند و مردم قادر به حضور در محل نیستند و شکارچیان هم جرات ورد به منطقه را پیدا نمی کنند اما درعین حال برای ابد چشم از شکار حیوان بر نمی دارند.

به نوشته این نشریه، البته وجود مین های ضد تانک برای جان حیوان هم خطرآفرین است. اما یوزپلنگ, جانوری است تیزپا و فرز و چالاک و در عین حال سبک وزن. از آنجایی که وزن حیوان بر روی چهارپایش پخش شده است , ضربه شدیدی بر روی مین های کار گذاشته شده در زمین وارد نمی کند. این مین ها برای انفجار نیازمند وارد آمدن ضربه ای سنگین بالغ بر بیش از 176 پوند (80 کیلوگرم) نیروست.

این مواد انفجاری مرگبار کمک شایانی به بقاء نسل یوزپلنگ ایرانی در مناطق کوهستانی 'زاگرس ' کرده است .

در عراق، در شهر 'سلیمانیه ' و سایر شهرهای کوچک منطقه , عملیات پاکسازی منطقه از وجود مین های زمینی در راه توسعه منطقه، گستردگی زیست بومهای یوزپلنگ ایرانی را بشدت فشرده است.

کوهستانی که در حوالی دریاچه 'دوکان' وجود دارد چند سال پیش از وجود مین های زمینی پاکسازی شد و به قلمرو فعالیت حزب سیاسی منطقه با نام 'حزب میهنی کردستان ' تبدیل و محل عملیات ساختمانی شد . مردم به محل روی آوردند و منتظر پاکسازی کل منطقه شدند.

در اواخر سال دهه 1980 دولت ' صدام حسین ' با انهدام 4 هزار دهکده کردنشین و کشتار و تخلیه منطقه از ساکنانش، ناخودآگاه منطقه را برای زیست یوزپلنگ مساعد و شکارچیان را از منطقه دور کرد.

چند سال بعد به دنبال آنکه آمریکا منطقه شمال عراق را 'منطقه پرواز ممنوع ' اعلام کرد ونیروهای دولتی محل را ترک کردند، اهالی محل به منطقه بازگشتند و در نتیجه حیات وحش کوهستانهای این سرزمین هم به خطر افتاد.

نشریه نشنال جئوگرافیک ادامه داد: اما در ایران , زیستگاه یوزپلنگ ایرانی متفاوت است.

جععیت یوزپلنگ ایرانی در ایران در مقام مقایسه با عراق به نحو قابل توجهی بیشتر است و حضور این حیوان در ایران به اسطوره های ایران باستان باز می گردد.

'امیر حسین خالقی ' بنیانگذار مشترک 'پروژه یوزپلنگ ایرانی ' در این باره توضیح می دهد: ' یوزپلنگ ایرانی در 'پارس ' باستان نماد قدرت و شهامت بوده است'.

به گفته خالقی پوست یوزپلنگ به عنوان پرچم در چندین سلسله پادشاهی ایران مورد استفاده قرار می گرفته است .

اعتقاد مردم ایران به یوزپلنگ، نسل این حیوان را حفاظت کرده است .

طبق اعلام 'سازمان بهداشت جهانی ' یکی از عوامل تهدید کننده نسل این حیوان در ایران جاده هاست. بر اساس اعلام این سازمان جاده های ایران بسیار خطرناک است و این کشور یکی از بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی را در سطح جهان دارد و آمار تلفات رانندگی در ایران سالانه بالای 20 هزار کشته است. جمعیت زیادی از این حیوان در ایران حین عبور از این جاده های خطرناک تلف می شوند و بسیاری دیگر هم در میان بزرگراههای غیر قابل عبور بدون دسترسی به عذا به دام می افتند .

تهدید جدی تر افزایش بی رویه شکار حیوان و مبارزه کشاورزان با این جانور است که از بیم آنکه دام و احشامشان طعمه یوزپلنگ نشود، آن را با تفنگ و یا با خوراندن سم از بین می برند.

در حالی که شکارهای رسمی یوزپلنگ شاهد کاهش بوده اما شکارهای دزدکی این جانور افزایش یافته است .

در هر دو کشور ایران و عراق جنگلبانانی که وظیفه شان حفاظت از نسل این حیوان است، با تعقیب شکارچیان و اعمال جرائم سنگین شکارچیان غیر مجاز و تعقیب قانونی فروشندگان پوست حیوان در راه حفاظت از نسل این جانور وارد عمل شده اند.

در بسیاری از روستاها که اهالی محل قوت لایموت خود را از کوهستان تامین می کنند، مجریان قانون با ساکنان محل همواره دچار چالش هستند .این مشاجره در سراسر جهان وجود دارد.

مبارزه موثر برای حفاظت از نسل یوزپلنگ ایرانی نیازمند اقتدار عمل نگهبانان منابع طبیعی با قدرت اجرایی است اما در ایران موانعی بر سر اجرای قانون در این مبارزه وجود دارد که کار را فلج کرده است .

جنگلبانان مجاز به حمل اسلحه اند اما اگر ماموری تصادفا یک شکارچی غیرقانونی را هدف تیراندازی قرار دهد و از پای در آورد، به دست محاکمه که همواره با اطاله مواجه است سپرده خواهد شد و احتمالا زندانی و شاید هم در مواردی اعدام شود.

'اتحادیه بین المللی حفاظت از منابع طبیعی' نسل یوزپلنگ ایرانی را در معرض انقراض اعلام کرده است .

البته محاسبه دقیق خطری که نسل این حیوان را در ایران تهدید می کند، کاری است بس دشوار . هیچ آمار رسمی در این زمینه وجود ندارد و تلاشهای مستقل در ایران برای سرشماری از این حیوان ناکام مانده و تجهیزات مورد لزوم این امر همواره توسط سارقان به سرقت رفته است .

قابل استناد ترین آمار در این زمینه را اتحادیه یادشده عرضه کرده است و و تعداد یوزپلنگ در سراسر جهان را حول و حوش یک هزار راس تخیمن زده است که اکثریت آن در ایران زیست دارد.

در کشور عراق همه 10 دوربینی که برای عکسبرداری و شناسایی یوزپلنگ های موجود در این کشور بکار گرفته شده به سرقت رفته است و در ایران از 80 دوربین استفاده شده برای این کار در 'پارک ملی گلستان' 24 دستگاه به سرقت رفته است.

طرح' یوزپلنگ ایرانی' و گروه حفاظت از نسل یوزپلنگ با نام 'پا نترز' هردو جمعیت این حیوان را در ایران بالغ بر 500 تا 800 راس تخمین زده اند و این آمار را رو به کاهش اعلام کرده اند.


تعداد کل صفحات: 14 1 2 3 4 5 6 7 ...
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic